Japonya Tarzı Soba Eriştesi Nedir?

26.02.2022
876
Japonya Tarzı Soba Eriştesi Nedir?

Japonya Tarzı Soba Eriştesi Nedir?, Soba, japonca bir kelime olmasına rağmen, kelime çoğunlukla ince karabuğdayı ifade eder. Erişte sıklıkla çok sayıda soğuk ve sıcak yemekler için hazırlanır ve hem istasyonlarda hem de bazı öğünlük yemek satan yerler de hem de restoranlar da karşınıza çıkabilir.

 

Soba genel olarak özel yemek çubukları ile tüketilir ve Japonyada ‘ki yaygın olan geleneğin olmazsa olmazı olduğu için erişteleri içinize çekerek yemenizi tavsiye ederler. Soba yemeği Edo dönemine kadar gidiyor.

Japonya Tarzı Soba Eriştesi Nedir?

En basit soba yemeğine, bazı soslar kullanılıyor. Soya sosu gibi bir sos olan tsuyu ile soğuk eriştelerin yendiği mori soba denir. Toshikoshi soba yılbaşı gecesi uzun ömürlü olmanın sembolü olarak da tüketilmektedir. Bazı soba çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları ve en popüler olanları kake soba, kitsune soba, tanuki soba ve tempura soba olarak bilinir.

Tabiki de wanko soba (ıwate vilayet), matcha soba (uji), ita soba (yamagata vilayet) ve nishin soba (kyoto vilayet) gibi çeşitli bölgelere özel yani bölgesel soba yemek çeşitleri de mevcuttur. Dağılmayan ve çatlamayan saf karabuğday eriştesinin oluşturmak için gerçek bir soba ustası olmak gerekir.

 

Japonlar bu konu hakkında şöyle söylerler: hamur yapmayı öğrenmenin bir yıl, nasıl yuvarlanacağını öğrenmek için bir yıl ve erişteyi düzgün bir şekilde kesmek için en az bir yıl vermeniz gerekir.

Diğer Blog konularımıza buradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.