Kalamarın Faydaları Nelerdir?

30.01.2021
842
Kalamarın Faydaları Nelerdir?

Kalamarın Faydaları Nelerdir?, Papağana benzer gagası olan kalamar, Omega-3 deposu olarak sağlığımızı pek çok açıdan koruyor. Kalamarı düzenli tüketmek metabolizmayı hızlandırıp kişinin kolaylıkla zayıflamasına yardımcı oluyor. Genellikle Akdeniz ve Ege sularında yaşayan kalamar, Ege mutfağında sıklıkla tüketilir. İçerisinde barındırdığı protein A, C vitaminleri ve mineraller açısından kalsiyum, potasyum, demir mineralleri ile bir kaynak olarak ön plana çıkmaktadır. Kalamarın kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenden dolayı diyet listelerinde de büyük önem taşıyor. Haydi gelin Kalamarın faydaları nelerdir hep beraber öğrenelim

Kalamarın Faydaları Nelerdir?

  • B2, B3, fakat en önemlisi B12 vitamin deposu olan Kalamar, düzenli bir şekilde tüketilirse sinir sistemi, beyin sağlığını koruyor. Hafızayı güçlendirerek unutkanlığa odaklanamama sorununuz varsa odaklanamama sorununa  bile iyi gelmektedir.
  • İçimizdeki ve sosyal yaşamınızdaki enerjiyi ve iş verimliliğini arttıracaktır. Çocuklar ve gençler tükettiği zaman öğrenme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Güçlü ve sağlam bir hafıza, beyin için kalamara beslenme programınızda yer vermenizi öneririz.
  • Kalamarda çok fazla bulunan magnezyum minerali kalsiyum ve demir mineralleri sinirlerinizi gevşetip ruh sağlığınızı koruyacaktır. Gerginlik, anksiyete gibi problemleriniz varsa bunlara iyi gelecek, kendinizi ruhsal anlamda çok daha iyi hissedeceksiniz.
  • Çok az da olsa kolesterol içeren kalamar yüksek kolesterol değerlerine sahipseniz yüksek kolesterolü düşürüp kan basıncında dengeler.
  • Büyük bir bağışıklık güçlendirici olan kalamar içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücut direnciniz yükseltecek ve hastalıklara yakalanmanın  önlemini arttırmaktan çok hastalığı hızlı bir şekilde vücudunuzdan atmaya yardımcı olacaktır.
  • Kolesterol ve yağ miktarı düşük besin değeri çok yüksek olan kalamar metabolizmayı hızlandırır. Büyük bir besleyici olduğundan kişiyi saatlerce tok tutup kilo almamak adına kalamarı diyet yaparken mutlaka buğulama yöntemi ile pişirin. Bu sayede kilo almamaya yardımcı olacaktır. Eğer kalamarı  kızartır sanız kilo alımına yol açabilir.
  • Eğer kalamarı zeytinyağı ile pişirirseniz kalp ve damar sağlığınızı korumada yardımcı olacaktır. Yağ oranı ve kolesterolü düşük olan  kalamar  kalp krizi ve inme riskini azaltır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.