Kale Bitkisinin Faydaları Nelerdir

28.01.2021
555
Kale Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Kale Bitkisinin Faydaları Nelerdir, Bağışıklığı güçlendirmesi ile bilinen son zamanlarda oldukça popülerlik kazanan kale bitkisi nedir ve faydaları nelerdir açıklıyoruz. Kıvırcık lahana olarak da bilinen Kale bitkisi, içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücut için oldukça faydalı bir besin. Ülkemizde son 10 yıldır yetiştirilen bu bitkiye, Doğu Akdeniz ve Orta Asya’da sıklıkla  rastlanmaktadır. Kale otu, Kale lahana olarak da bilinen bu sebze kara lahananın bir türüdür. Yapı olarak kara lahanadan daha sert olan kale bitkisi, daha geniş ve kalın damarlara sahiptir. Potasyum bakımından zengin olan bu bitki bir araştırmada dünyanın en sağlıklı bitkisi olarak seçilmiştir. İçerisinde bulunan kalsiyum miktarı sütten 2 kat daha fazladır. İçerisinde yüksek potasyum içermesinin faydalarının yanı sıra yan etkileri de vardır. Kronik böbrek hastalığı ve az tüketenler bu besin konusunda dikkatli olmalıdır. Yağ oranı sıfır olduğundan ötürü, diyet yapan insanlar için de ideal bir besindir.

Kale Bitkisinin Faydaları Nelerdir

  • Kale bitkisi içerisinde yüksek oranda lif barındırır. Bu lifler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak fonksiyonlarını düzenleyen bu bitki, kilo almayı da önlemektedir.
  • Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyumu, tek seferde sağlayabilmektedir. Sütten çok daha fazla kalsiyum içeren bu bitki, kemik ve dişleri güçlendirir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen diş kaybı ve romatizmal hastalıkların engellenmesinde rol oynar.
  • Kemiklerde görülebilen sıvı kaybının önüne geçerek iyileşmeyi ve gelişmeyi hızlandırır. Özellikle vücuda alınan herhangi bir darbe veya kırılma sonrası, iyileşme sürecini hızlandırması için kale bitkisi tüketimini tavsiye ederler.
  • Koyu yeşil bitkilerin neredeyse tümünde görüldüğü gibi kale bitkisinde de yüksek miktarda demir vardır. Kansızlığa iyi gelen bu bitki kan basıncını da kontrol altına almaktadır.
  • Kale bitkisi, yüksek oranda K vitamini içerir. Bu vitamin sinir sistemini güçlendirir, konsantrasyonu arttırır.
  • Hücreleri yenileyici özelliği olan kale bitkisi kanser hastalıklarının  yaşanma riskini azaltmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.