Karabaş Çayı Nasıl Demlenir?

15.02.2021
1.697
Karabaş Çayı Nasıl Demlenir?

Karabaş Çayı Nasıl Demlenir?, Karabaş çayı kurutulmuş veya taze olarak tercih edilen karabaş otunun çiçek ve yaprak kısımlarından hazırlanan bir bitki çayıdır. Karabaş otu ballıbabagiller familyasından gelen bir ottur. Özellikle, Akdeniz bölgesinde yetiştiği gözlemlenen bir ottur. Pembe ve mor tonunda olan bir renge sahip olan çiçekleri, görünümü ile lavanta bitkisini andırmaktadır. Fakat bu bitkinin kendine has özel bir kokusu vardır. Özellikle geçmişte, İkinci Dünya Savaşında yaralanan askerlerin iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılması ile bilinmektedir.

Karabaş Çayı Nasıl Demlenir?

Etkili bir çay olan karabaş otu çayı için, genel geçer ölçü iki çay kaşığı kurumuş karabaş otu veya iki çay kaşığı kadar tohumunun bir bardak suya eklenip demlenmesidir. Kaynamaya devam etmekte olan suyun içerisine atacağınız karabaş çayını yaklaşık yedi dakika kadar kısık ateş altında kaynamaya bırakın. Bu kaynama süresinin ardından altını kapatıp dört-beş dakika kadar demlenmeye bıraktığınız, çayınızı sonrasında süzüp afiyetle tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu tarafından da tavsiye edilen bu çay on gün boyunca düzenli olarak tüketilip, on günün sonunda kullanımına, bir hafta ara verilir. Bu çay kan sulandırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği, İbrahim Saraçoğlu tarafından da vurgulanmıştır. Karabaş otunu aktarlar başta olmak üzere bitkisel ürün satan yerlerden temin edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.