Karabaş Çayının Faydaları Nelerdir?

18.02.2021
621
Karabaş Çayının Faydaları Nelerdir?

Karabaş Çayının Faydaları Nelerdir?, Halk arasında, İspanyol lavantası, yalancı lavanta, gargan ve keşiş otu gibi isimlerle de bilinmekte olan karabaş otu birçok faydaya sahip olan bir ottur. Antiseptik bir özelliğe sahip olan bu ot yüzyıllar boyunca, alternatif tıpta kullanılmıştır. Osmanlı imparatorluğu döneminde kolera hastalığı için kullanılan bu bitki, günümüzde halen mikrop öldürücü özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Bu ottan hazırlanan çayda kansere karşı takviye güç olması başta olmak üzere birçok faydaya sahiptir.

Karabaş Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Karabaş otu çayı sakinleştirici özelliğinden dolayı sinirsel baş ağrılarına iyi gelen bir çaydır.
  • Ezildiğinde pekte güzel olmayan bir koku salgılıyor olsa da çok şifalı bir ottur. Mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğu için yaraları hızlıca iyileştirmektedir. Bu bitkinin üzerinde bulunan geraniol adlı madde vücudu kansere karşı korumaktadır.
  • Aynı zamanda tümörlerin yok edilmesinde yardımcı madde olarak tercih edilen bu çay kanserli hücre oluşumunu azaltmaktadır.
  • Karabaş otu çayı hafızayı güçlendirir. Damar tıkanıklığının önüne kan dolaşımını hızlandırdığı için geçmektedir. Egzama adlı cilt hastalığında antiseptik bir bitki olarak kullanılmaktadır.
  • Karabaş otu çayı çeşitli hastalıklarla da kullanılmaktadır. Özellikle sigarayı bırakmak isteyenler için duyulan isteği azaltma ve sigarayı bıraktırma özelliğine sahiptir.
  • Karabaş otu çayı balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Kronik hale gelen enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilen bu çay, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.
  • Kalp sağlığını koruyan karabaş otu çayı kolesterolü dengeleyen bir özelliğe sahiptir.
  • Sara ve astım nöbetleri geçiren hastalara tüketimi tavsiye edilen bir çaydır. Bu çayın sakinleştirici özelliğinden kriz anlarında rahatlamak için faydalanabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.