Karagöz Balığı Nasıl Pişirilir?

07.02.2021
1.628
Karagöz Balığı Nasıl Pişirilir?

Karagöz Balığı Nasıl Pişirilir?, Türkiye’de neredeyse bütün denizlerde bulunmaktadır. Fakat 3 çeşit karagöz balığı vardır. En bilinen türü olan karagöz balığına bizim denizlerimizde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Diğer adı tahta balığı olarak bilinmektedir. Daha oval bir balıktır diyebiliriz. Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyılarında sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Parlak ve gri renk tonlarındadır diyebiliriz. Tek yüzgeçli bir balık olduğu için manevraları kolaylıkla yapabilen bir balıktır. Küçük bir kafası, büyük gözleri vardır. Dişleri öğütücü özelliklerdedir. Genel olarak karşımıza 20 santimetreye kadar uzayabilir. Fakat 40 cm büyüklüğünde olan karagöz balıkları ile de karşılaşılmıştır.

Karagöz balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Karagöz Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Karagöz Balığı Nasıl Pişirilir?

Karagöz balığının eti oldukça lezzetlidir. Izgara yöntemi tercih edilebilir bir pişirme yöntemidir. Çok yağlı bir balık değildir fakat yağlı bir balık sayılabilmektedir. Bu yüzden kızartma yöntemini tavsiye etmeyiz çünkü lezzeti kaybolabilir. Karagöz balığı isteğe göre fırında da pişirilmektedir. Karnına çizik attığınız karagöz balığına isteğinize göre defne yaprağı ilave edebilirsiniz. Bu balığınızın lezzetini arttıracaktır. Belki çorba olarak tüketilebilir, lezzetlendirebileceğini düşünmekteyiz. Fakat sonuç olarak karagöz balığında ızgara yöntemi çok tercih edilmektedir. Koku açısından ve vitamin, minerallerin kaybolmaması açısından tercih edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.