Karagöz Balığının Faydaları Nelerdir

07.02.2021
2.557
Karagöz Balığının Faydaları Nelerdir

Karagöz Balığının Faydaları Nelerdir, Türkiye’deki bütün denizlerde yaşamaktadır. Ülkemizdeki denizlerde üç tür karagöz balığı yaşamaktadır. Fakat en sık rastlanılan türü Karagözdür. Diğer türlerinin ismi ise; sivri burun ve sargos olarak bilinir. Parlak ve gri bir renge sahiptir. Bilimsel ismi “diplodus vulgaris” dir. Mırmır balığına benzetilebilen bir balıktır. İspari balığı ve Çipura balığına yakın akrabadır. 20-25 santimetreye kadar uzanmaktadır. Fakat 45 santimetre karagöz balığına rastlanıldığı bilinmektedir. Ağırlığı ise 200-350 grama kadar ulaşabilmektedir. Karadeniz’in sert sularında çok sıklıkla karşılaşamayabilirsiniz. Ilıman denizleri sever, Ege ve Marmara gibi denizlerde yaşamaktadır.

Karagöz balığını nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız. Buradan, “Karagöz balığı nasıl pişirilir?” öğrenebilirsiniz.

Karagöz Balığının Faydaları Nelerdir

  • Selenyum içeren bir balık olmasından dolayı, kanser ve virüse karşı fayda sağlar.
  • Fosfor açısından zengin bir balıktır. Vücutta en fazla bulunan ikinci mineraldir bu sayede kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur.
  • Karagöz, B6 vitaminine sahip bir balıktır. Metabolizmayı çalıştırır. Kalp sağlığını korurken, kan oluşumuna yardımcı olur.
  • Karagöz balığında, B12 vitamini bulunmaktadır. Bu sayede sinir sistemini korur, kan hücrelerini yenilemektedir.

Karagöz Balığının Besin Değerleri

Karagöz balığında, Göz sağlığı ve beyin gelişimi için gereken, DHA ve EPA bulunmaktadır. 100 gram karagöz balığında, 100 kalori, 15 gram protein bulunur. İnsan sağlığı için önemli bir besindir. Fosfor, selenyum bulunmaktadır. Yanı sıra A vitamini, B vitamini, D vitamini, K vitamini açısından tercih edilmektedir. B12 vitamini, B6 vitamini, B2 ve B1 vitaminleri barındıran bir balıktır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.