Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

15.02.2021
252
Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?, Halk arasında arslandişi, radika, çıtlık ve güneylik gibi isimlerle bilinen karahindiba aslında birçok faydaya sahip, yaygın bir papatyagiller familyası türüdür. Kökenleri insanların ilk tarihine kadar dayanan bitki aktar raflarında yerine almaktadır. Zengin besin değerlerine sahip bu bitkiden meze ve salataların içinde de faydalanılır. Sarı çiçekler, sivri kesitli uzun yapraklar ile karakteristik olan bu çiçek kökleri ile beraber yemek yapımı, doğal ilaç yapımı ve çay yapımında kullanılmaktadır.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Atlatılan hastalıkların ardından, enerjisini kaybetmiş bünyeleri canlandırma ve enerji sağlama özelliğine sahiptir.
  • Karahindiba içerisinde yüksek miktarda C vitamini ve kalsiyum barındırmaktadır. Bu nedenden ötürü gelişme dönemindeki çocuklarda kas gelişimine olumlu etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda yaşlılıkla beraber gelen kemik erimesi ihtimalini en aza indirgemektedir.
  • Karahindiba çayı iyi bir antioksidandır. Bu neden ötürü tansiyon seviyelerini denge tutmaktadır. Tansiyon hastaları tarafından günde bir fincan olacak şekilde tüketilebilmektedir.
  • Güçlü bir antioksidan olması sindirim sistemi sağlığına da korumaktadır. Safra içinde oldukça etkili olan bu çay düzenli kullanımında sindirim sisteminizi iyileştirecektir.
  • Karahindiba çayı içerisinde vitaminlerle beraber demir barındırmaktadır. Düzenli tüketirseniz kansızlık riskini ortadan kaldıracak ve kan değerlerinizi düzenleyecektir.
  • Karahindiba çayının kan şekerini düzenleme özelliği de vardır. Vücutta insülin üretimini düzenleyen bu çay doktor denetiminde diyabet hastaları tarafından kullanılabilmektedir.
  • Bu çayın diüretik ilaçlar ile birlikte içilmesi sağlığınızı riske atabilecek bir durumdur. Bu nedenden ötürü muhakkak bir doktora danışmalısınız.
  • Karahindiba içerisinde lüteolin maddesi bulunmaktadır. Bu maddenin görevi kanserli hücrelerle savaşmaktır. Düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketilen karahindiba çayı kanser riskini ortadan kaldırmaktadır.
  • Karahindibanın içerisinde çiçek kısmında bulunan süt cilt sağlığı dostudur. Karahindiba özünden yapılan kremler kaşıntı, mantar, egzama benzeri cilt problemlerine iyi gelmektedir. Aynı zamanda sivilce ve akneler ile savaşmaktadır. Ancak bu bitkiye alerjiniz varsa bu ürünleri kullanmanızı tavsiye etmeyiz.
  • Zayıflamak istiyorsanız, bitki çayı olarak karahindiba çayından faydalanabilirsiniz. Verdiği tokluk hissiyatının yanı sıra düşük kalorili olması sayesinde, kilo vermeniz kolaylaşacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.