Karides Nasıl Pişirilir?

07.02.2021
2.348
Karides Nasıl Pişirilir?

Karides Nasıl Pişirilir?, Kuzey Amerika ve Avrupa kıyı denizlerinde yaşamaktadır. Eklembacaklıların, kabuklu sınıfında bulunmaktadır. Ortalama 5-6 santimetre olmaktadır. Fakat 5-15 santimetre olabilmektedir. Karbonat ve kalsiyum bileşiminde ortaya çıkan bir kabuğu vardır. Vücudu silindiriktir ve uzun duyargaları bulunmaktadır. Tuzlu ve tatlı sularda yaşayabilirler. Dişileri arka iki bacağı üzerinde yumurtalarını taşımaktadır. Duyargasının biri arkaya doğrudur tehlikeleri sezmesini, geriye yüzebilmesini sağlamaktadır. Görünüşünden dolayı itici gelen bir deniz canlısıdır. Fakat besin değeri çok fazladır. Bu yüzden çok fazla tüketilmektedir. Tadına bakanın vazgeçemediği bir lezzeti vardır.

Karidesin faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Karidesin Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Karides Nasıl Ayıklanır?, Karides Nasıl Temizlenir?

  • Aldığınız karidesleri bol su ile yıkamanız gerekiyor.
  • Baş ve kol kısımlarını çekerek gövdeden ayırmanız ardından karidesin kabuğunu gövdesinden ayırmalısınız.
  • Kabuğu çıkarırken özenmeniz gerekmektedir. Ete zarar vermemelisiniz. Çıkarttıktan sonra lif şeklinde uzantıları göreceksiniz. O uzantılar temizlenmesi gereken uzantılardır.
  • Ardından iç organlarını temizlemeniz gerekmektedir. Karnını yardığınız karidesin iç organlarını parmak yardımıyla dışarı çıkarılabilirsiniz. Bu temizleme aşamasından sonra pişirilebilir hale gelecektir.

Karides Nasıl Pişirilir?

  • Karides pişirmek için en tavsiye edilen pişirme yöntemi ızgaradır. Jumbo karides olarak bilinmektedir. Soğuk suda yarım saat kadar beklettiğiniz karidesler, şişe dizilebilir hale gelecektir. Karidesleri sırt sırta değecek şekilde dizerseniz karın kısımlarının yanması engellenebilir. Karidesleri bütün şekilde, limon suyu, zeytinyağı sarımsak, kekik, maydanoz ile marine ettiğinizde lezzeti kat kat artacaktır.
  • Çok tavsiye etmesek bile az yağ ile karides tava yapabilirsiniz. Az miktarda tereyağı ve zeytinyağını yapışmaz ve yanmaz tavada eritmelisiniz. Sarımsakları kıyıp içine ekleyin. Ayıkladığınız, temizlediğiniz karidesleri tavanıza ekleyin yüksek ateşte hızlı bir şekilde karıştırarak pişirin. Pembeleşen karidesler tavadan alınabilir hale gelmiştir. İsteğe göre tuz, pul biber kekik eklenebilir.
  • Haşlama yöntemi ile de karidesleri pişirebilirsiniz. Tüm şekilde kaynar suya atın kabukları pembeye dönünceye kadar pişirin. Haşladığınız suya maydanoz, kereviz sapı, karabiber ve defne yaprağı ekleyebilirsiniz.
  • Karideslerden güveç yapabilirsiniz. Sarımsak, soğan, mantar ve çarliston biber ile karideslerinizi boyuta uygun şekilde doğramalısınız. Sebzeler ve karidesleri, karabiber ve tuz ile harmanlayın. İçerisine az miktarda tereyağı ekleyin. Güvece aldığınız karidesleri, önceden ısıttığınız fırına verin. Fırından fırına değişeceği için ne kadar sürede hazır olacağının süresini veremeyiz bu yüzden kontrollü pişirin. Üzerine kaşar peyniri eritebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.