Karnitin Nedir?

03.02.2021
501
Karnitin Nedir?

Karnitin Nedir?, Özellikle spor yapan ve kilo verme sürecinde olan kişilerin adını muhakkak bir kere duymuş olduğu karnitin nedir açıklıyoruz. Yağ yakımı denilince akıllara gelen takviyelerin en başında gelen karnitin hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Karnitin Nedir?

Karaciğer ve böbreklerde ki lizin ve metiyonin adındaki amino asitlerden türetilen karnitin, vücudumuzda kas hücreleri olmak üzere belli hücrelerde bulunur. Bu amino asidi beslenme yoluyla almanın en bilinen ve en zengin yolu ise, et ve diğer hayvansal gıdalardan sağlanması ile olur. Bunun yanı sıra bitkisel besin kaynaklarından soya fasulyesi ve avokado da bu amino asit bakımından zengin besinlerdendir.

Karnitinin Faydaları Nelerdir?

  • Eğer yağ oranı düşük kas oranı yüksek fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız aradığınız takviye gıda karnitindir. Yağ yakımında rol alan karnitin, aynı zamanda yorgunluğu giderici bir etkiye de sahiptir. Yapılan araştırmalar karnitinin iştah kapatmada da etkili olduğunu gösterir şekildedir. Bu nedenden ötürü karnitin diyet döneminizde, fiziksel aktivite dönemlerinde vücudunuzda bulunması önem kazanan bir aminoasittir. Vücuttaki yağ depolanmasını önleyen karnitin, iştahın azaltılmasında da yardımcıdır. Kaslardaki oksijen alımını artıran karnitin, daha fazla kalori yakımını destekleyebilir.
  • Eğer kas inşa etmekte zorlanıyorsanız karnitin sizin için doğru takviyelerden biridir. Karnitin desteği kullanmanız genel olarak güç artışında etkili olabilir. Aynı zamanda uzun vadeli olarak daha fazla ağırlık kaldırıyor olmak daha büyük kaslar anlamına gelmektedir.
  • Karnesinin bir diğer faydası ise özellikle yaşlılık ve menopoz ile birlikte gelen kemik kaybı gibi sıkıntılara iyi geliyor olmasıdır. Neden olabileceği kemik erimesi, kırıklar, eklem iltihabı ve diğer kemik rahatsızlıkları gibi oluşabilecek problemleri kullanarak engelleyebilir; kemik kaybı sürecini yavaşlatabilir,  iyileşme sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Karnitin kalp problemleri için de kullanılabilecek bir takviyedir. Yapılan klinik çalışmalar anjinin adı ile bilinen geleneksel bir tedavi ile beraber duyulan ilaç kullanımını azaltmak ve anjin hastası olanların göğüs ağrısı çekmeden antrenmanını yapabilmesi için kullanılabilmektedir. Aynı zamanda yapılmış olan bazı çalışmalar kalp krizi yaşandıktan sonra karnitin alınması, sonrasında meydana gelebilecek kalp krizi ihtimaline düşürmektedir. Karnitin takviyesi bir uzman tavsiyesi dahilinde kalp hastalıklarından muzdarip olan insanların tedavisine yardımcı olmak için verilebilmektedir.
  • Böbreklerimiz karnitin üretmektedir. Özellikle böbreklerde yaşanılan bir rahatsızlık meydana geldiği zaman, böbreğimizin üretemediği karnitin eksikliğinin giderilmesi için takviye olarak karnitin alınması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.
  • Eğer Tip 2 diyabet yaşıyorsanız, karnitin desteğinden faydalanabilirsiniz. Karnitin alımı diyabet hastalarına glikoz oksidasyonu ve glikoz depolanmasını arttırarak yardımcı olabilmektedir.
  • Karnitin aynı zamanda antioksidan işlevi görmektedir. Özellikle serbest radikaller tarafından sağlıklı hücrelere verilen zararı önlemeye yarar. Özellikle soğuk algınlığı, mevsimsel olarak yaşanılan alerji veya antrenmanınızda sizlere yardımcı olabilmektedir.
  • Beyin fonksiyonlarını destekleyen karnitin, yaşlı insanlar tarafından tüketilebilmektedir. İnsan beyninin yaşa ve strese bağlı hasardan koruyan karnitin, beynin işlevini daha iyi yerine getirilmesinde yardımcıdır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.