Karpuzun Faydaları Nelerdir

25.01.2021
479
Karpuzun Faydaları Nelerdir

Karpuzun Faydaları Nelerdir, Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz hemen hemen her sofrada yerini alan bir meyve. Gerek verdiği ferahlık hissinden dolayı, gerek kilo verme üzerinde olan büyük etkisinden dolayı, hemen hemen herkesin severek tükettiği bir meyve. Bugün sizlere karpuzun bilmediğiniz faydalarından bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra karpuzu çok daha fazla seveceksiniz.

Karpuzun Faydaları Nelerdir

  • Yükseklik antioksidan seviyeleri hücreleri hasardan korumada oldukça etkilidir. Yayımlanan bir çalışma, karpuz ekstraktlarının obez erişkinlerde hipertansiyonun azalması ve kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca potasyum ve magnezyum kaynağı olan karpuz kan basıncı üzerinde olumlu bir etki göstermektedir. İçerisinde bulunan sitrülin ve arjinin de kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Kronik iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan karpuz içerisindeki likopen ile antiinflamatuar bir meyveye dönüşmektedir. Içerisinde bulunan Kolin inflamasyonun önlenmesinde rol oynar.
  • İçerisinde bulunan su yüzdesinin %92 gibi çok yüksek bir oranda olması dehidrasyonun engellenmesinde rol alır. Su oranı yüksek olan meyveler, içerisindeki elektrolitten ötürü kişiyi güneş çarpmasına karşı korumaktadır.
  • Yapılan bir araştırma yoğun bir antrenman öncesinde karpuz suyu içmenin ertesi gün yaşanan kas ağrısını  azalttığını  gösteriyor. Bu durum karpuzun  içerisinde barındırdığı  arjinin ve sitrülin ile açıklanabilir.
  • Tüm diğer meyve ve sebzeler gibi karpuzda antioksidan açısından zengindir. Antioksidanlar kanser riskini azaltmada yardımcı olabilir.
  • Bu kadar çok faydasına karşın karpuz konusunda dikkat etmeniz gereken husus, glisemik indeksinin yüksek olmasıdır. Bu sebepten dolayı karpuz tüketim miktarınıza dikkat etmeli porsiyon ayarlamasını iyi yapmalısınız. Bir orta dilim yani 5-6 parça olacak şekilde karpuz, yanında peynir veya süt ya da yoğurt ile birlikte tüketilebilir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.