Kars Kaşarı Nasıl Yapılır?

12.06.2021
913
Kars Kaşarı Nasıl Yapılır?

Kars Kaşarı Nasıl Yapılır?, Kars kaşarı, eski kaşar ismiyle de anılmaktadır. Tuzlu peynir sevenlerin vazgeçilmezi olan Kars kaşarı oldukça özel bir peynirdir. Bu kendine has lezzeti hem hammaddesine hem de üretim aşamasında maruz bırakıldığı birtakım özel işlemlere dayanmaktadır. Kars kaşarı özellikle Ardahan ve Kars yörelerinde sevilerek tüketilmektedir. Üretiminde kullanılan süt, çok çeşitli çiçekli meralarda otlamış olan ineklerin günlük olarak verdiği süttür.

Kars Kaşarı Nasıl Yapılır?

Kars kaşarını hazırlamak için günlük olarak gelen süt mayalandırılır ve sonrasında teleme isimli bir hale gelir. Bu teleme bir doğranma aşamasından sonra 24 saat kadar bekletilir ve içinde bulunduğu acı sudan tamamen ayrıştırılır. Bu aşama Kars kaşarının kendine has tadını sağlayan en kritik aşamadır. Dinlenmiş olan bu kaşar iki kez daha doğranır ve sonrasında tuzlu suya yatırılır. Son aşamada kalıplara basılır ve yirmi gün bekledikten sonra tüketilmeye hazırdır.

Kars Kaşarı Nasıl Saklanır?

Kars kaşarı dayanıklı peynirlerden biri olsa da aromasında bir kayıp yaşanmaması için muhafaza edilirken dikkatli olmak gerekir. Bu peynirin muhafaza edilebileceği ideal ortam 5 ila 10 derece arasında sıcaklığa sahip hava alan mekanlardır. Buzluk ve dondurucunun yanı sıra buzdolabının sebzelik bölümüne konulabilir. Görünüm ve aromasından ödün vermemesi için açıkta bırakılmaması gerekir. Yağını almak için etrafına kağıt havlu sararsanız raf ömrü uzayacaktır. Diğer kabuklu peynirlerde olduğu gibi tüketilmeden önce kabuğu kesilmeli yenecek olan kısmı ayrı bir kapta muhafaza edilmelidir. Belirli aralıklarla ters yüz edilirse her tarafında eşit kıvama sahip olması sağlanabilir. Peynirinizin aromasını yitirmemesi için su ile temasını engellemeniz gerekir. Son olarak yemeden bir saat kadar öncesinde oda sıcaklığında bekletirseniz ondan en güzel lezzeti ve kokuyu alabilmeniz mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.