Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir?

06.02.2021
590
Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir?, Özellikle zayıflama döneminde olanların tercihi haline gelmiş çaylardan birisi olan kayısı çayının faydaları saymakla bitmiyor. Zayıflama diyetlerinde muhakkak yerini alan bu çayın faydaları sadece bununla sınırlı değil, birçok hastalığa şifa olması ile bilinen kayısı içerisinde çok miktarda C, D ve A vitaminleri barındırmakta. Hem tatlı hem de lezzetli olan kayısı kuru olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda kayısının çayı da yapılmaktadır.

Kayısı Çayı Nasıl Yapılır

Kayısı çayını tüketmenin iki ayrı yöntemi vardır. İlk olarak güveniyor olduğunuz bir market ya da aktarlardan temin ettiğiniz poşet kayısı çayını 250 mililitre kadar kaynamış suyun içerisinde 7 ila 8 dakika arasında bekletin. Süre dolduktan sonra çayınız demlenmiş olup tüketilmeye hazır olacaktır.

Bunun yanı sıra kayısı çayını kuru kayısıdan da hazırlayabilirsiniz. Tencerenin içerisine aldığınız bir miktar suyu kaynattıktan sonra içerisine 2 adet kuru kayısı ilave edin. Ardından 2 dakika kadar kaynatıp 10 dakika bekledikten sonra kayısı çayınız tüketilmeye hazırdır. Bu çayı günde en fazla 1-2 fincan kadar tüketmelisiniz. Uzun süre düzenli tüketimini sağlamamalı, ara vererek tüketmelisiniz.

Aynı zamanda kayısı çayı ödem attırıcı bir özelliğe sahip olduğundan dolayı tüketimini sağladığınız günlerde bol miktarda su içmelisiniz. Kayısı çayını sadece zayıflamak için tüketmemeli, iyi bir geri dönüş alabilmek için sağlıklı beslenmelisiniz. Aç ya da tok karnına içilmesi fark etmeyecektir.

Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir

 • Kayısı çayı zengin bir lif içeriğine sahip olan bir çaydır. Bu sebepten ötürü bağırsak hareketlerinin düzenlediğini sağlamakta ve besinlerin emiliminin gerçekleşmesinde yardımcı olmaktadır. Böylelikle sık yaşanan bir sorun olan kabızlık sorununun önüne geçmektedir.
 • Kayısının içerisinde barındırdığı fosfor, demir, bakır, manganez gibi elementler kemik yapısının oluşumu ve desteklenmesinde büyük bir role sahiptir. Bu nedenden ötürü kayısı çayı tüketimi kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişimini ve osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarının önlenmesini sağlamaktadır.
 • Bu çayın içerisinde bulunan A ve C vitaminleri ile beraber çinko, bakır mineralleri sayesinde göz sağlığı desteklenmiş olur ve daha sağlıklı bir görüşe sahip olmanız sağlanır.
 • Aynı zamanda kayısı çayı anti inflamatuar bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile vücutta meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplarla savaşmakta ve iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sadece bir kayısı veya bir fincan kayısı çayında günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz lif miktarının yüzde 12 kadarı bulunmaktadır. İçerisinde barındırdığı zengin lifler dolayısıyla besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlamakta ve sindirim için ihtiyaç duyduğumuz iyi bakterileri beslemektedir.
 • İçerisinde barındırdığı yüksek miktarda lif kötü kolesterolün düşmesi iyi kolesterolün tam aksine yükselmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda potasyum sayesinde kalp kasları sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmekte ve sistemdeki elektrolit seviyeleri engellenmektedir.
 • Vücudun içerisindeki toksinlerden arınmasını sağlayan kayısı çayı, doğal bir antioksidan kaynağıdır. Cilt sağlığının iyileştirilmesi için de tercih edilebilecek kayısı çayı, içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde cildinize destek olurken gösterdiği antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma süreci daha yavaşlatmaktadır.
 • İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde vücuda zarar vererek, kanser riskinin artmasına sebep olan serbest radikallerin en büyük düşmanı olma özelliğini gösterir.
 • İçerisinde barındırdığı yüksek lif içeriği yine sindirim ve boşaltım sistemini desteklemekte ve bu sayede metabolizma hızının artırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile zayıflamak isteyenler için de oldukça tercih edilen bir çaydır.
 • İçerisinde barındırdığı çinko ve bakır mineralleri anemi hastalığının önüne geçmekte ve anemi tedavisine destek olmaktadır.

Faydalarının yanı sıra her şeyde olduğu gibi kayısı çayının kontrolsüz ve aşırı tüketiminin de zararları mevcuttur.

Kayısı Çayının Zararları Nelerdir

 • Aşırı tüketim sonucu alerjik reaksiyonlar ve birtakım yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunlardan birkaçı mide bulantısı, ciltte oluşan kaşıntı, kızarıklık, baş dönmesi, döküntü, baş ağrısı gibi kendini gösterebilmektedir.
 • Aynı zamanda bu çayın aşırı miktarda tüketilmesi ishal sorununa neden olabilmektedir.
 • Kuru kayısı içerisinde sülfit barındırmaktadır bu sebepten ötürü astım rahatsızlığına sahip olan insanların tetiklenmesine sebebiyet verebilmektedir. Eğer rahatsızlığı veya sülfit hassasiyetinden muzdaripseniz kayısı çayı tüketmenizi önermiyoruz.
 • Kronik bir rahatsızlığınız veya düzenli olarak kullanmakta olduğunuz bir ilaç mevcutsa bu çayı tüketmeden evvel muhakkak bir uzman veya doktora danışmanızı tavsiye etmekteyiz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.