Kayısı Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
556
Kayısı Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kayısı Sirkesi Nasıl Yapılır?, Kayısı turuncu ve sarı renk arasında küçük yumuşak meyveler olarak bilinir. Bu meyvelerden üretilen sirke bej, hafif turuncu arasında bir tona sahiptir ve üzüm, elma gibi sirkelere kıyasla daha az keskin bir aroması vardır. Türkiye’de üretimi sınırlı olduğu için bulunması oldukça zor olan bu sirkeyi evinizde hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda organik ürün üreten internet siteleri ve dükkanlarda bulabilmeniz de mümkündür.

Kayısı Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kayısı sirkesini yapmak için tam olarak olgunlaşmış ve yumuşamış kayısıları tercih etmelisiniz. Çekirdeklerini ayıkladığınız kayısıları cam kavanoza ekleyip üzerine su ilave etmelisiniz. Üzerini tülbent ile örttükten sonra bekletmiş olduğunuz kayısıları süzüp başka bir kavanoza transfer etmelisiniz. Fermantasyon süreci başlayan kayısılar keskin bir koku vermeye başladığında sirkeniz tüketilmeye hazır demektir. Kayısı sirkesi yaparken cam kavanoz tercih etmeli ve sirkenizi ışık görmeyen bir yerde barındırmalısınız. Bunun yanı sıra seçtiğiniz sirkenin tatlı olması da önemlidir.

Kayısı Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Kayısı sirkesi de diğer tüm sirkeler gibi şifalı niteliklere sahiptir. Bu sirke sade bir şekilde veya ılık suyla seyreltilip içilebilir. Vücuda sağlayabileceği faydalardan yararlanılabilmek için sabahları aç karnına içilir. Bunun yanı sıra bu sirke salatalarla da büyük bir uyum sağlamaktadır. İçerisinde hardal, toz şeker, kekik gibi bileşenler barındıran tavuklu yemeklere çok yakışmaktadır. Aynı zamanda fırında hazırlanan kızartmalara aroma sağlayabilmektedir. Cildi yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği bulunan bu sirke tonik amaçlı cilt üzerine sürülebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.