Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

05.03.2022
724
Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?, Ülkemizde yetiştiriciliği genellikle Doğu Anadolu Bölgesinde yapılan, özellikle Kars bölgemizde yoğunlaşan bir kuş türüdür. Ördekgiller familyasına ait olan bu canlı perdeli ayaklara sahiptir. Başlıca besini ot olduğu için ve etinin lezzetinden ötürü kaz eti çok eski tarihlerden beri mutfaklarda bulunmaktadır.

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Kaz eti yapısı itibariyle sık dokulu bir yapıya sahiptir. Pişmesinin kolaylaşması için öncesinde düdüklü tencerede pişirilmesi veya marine edilmesi önerilir. Mutfağımızda Orta Asya döneminden bu yana yer alan Kaz eti, Hindi, Tavuk gibi kuş türlerine benzer olarak güveç, fırında pişirme, haşlama ve sote olarak hazırlanır. Ülkemizin meşhur lezzetlerinden birisi olan Kars kazı ayakta kurutulup sonrasında suda haşlanarak pişirilmesiyle ünlüdür. Kaz etini fırında pişireceğiniz zaman fırın poşeti veya folyo kullanırsanız pişirme süresinin uzayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Fırın derecenizi fırınınıza göre değişmekle beraber 175 derece civarında ayarlamanız kurutmadan kısa sürede pişirmenin ideal yoludur.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.