Keçiboynuzu Ununun Faydaları Nelerdir

07.02.2021
745
Keçiboynuzu Ununun Faydaları Nelerdir

Keçiboynuzu Ununun Faydaları Nelerdir, Halk arasında harnup olarak da bilinen keçiboynuzu, unu ile son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Baklagiller familyasından gelen bu bitki Yunanistan’dan Mısır’a kadar geniş bir alanda yetişmektedir. Keçiboynuzu ağacı, yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Meyvesi ise oldukça şifalı ve lezzetlidir. Yüzyıllardır kullanılmakta olan keçiboynuzunun tarihi 4000 yıl eskisine kadar dayanmaktadır. Keçiboynuzunun kullanım şekilleri de oldukça farklı ve yaygındır. Harnup pekmezi olarak da bilinen pekmezi oldukça popülerdir. Aynı zamanda keçiboynuzu çayı, keçiboynuzu kürü ve bugün bahsedeceğimiz keçiboynuzu unu da mevcuttur. Özellikle tatlılara şekersiz ve sağlıklı bir alternatif olarak ilave edilen keçiboynuzu unu, doğal olarak tatlı bir tada sahiptir. Gelin keçiboynuzu ununun faydalarına yakından bakalım.

Keçiboynuzu Ununun Faydaları Nelerdir

  •  Özellikle çocukların tüketmesi gereken besinlerden birisi olan keçiboynuzu unu, gelişim çağındaki çocukların boyu üzerinde olumlu etkilere sahip.
  •  Oldukça zengin bir besin değeri profiline sahip olan keçiboynuzu unu, içerisinde yüksek miktarda protein, çinko, fosfor, magnezyum benzeri mineraller ile beraber B de A ve E vitaminleri de barındırmakta.
  • İyi bir antioksidan özelliği gösteren keçiboynuzu unu sinirleri yatıştırır, sinir sistemine iyi gelmekte.
  •  Sindirim sistemini destekleyen keçiboynuzu unu sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Özellikle mide krampları ve hazımsızlık gibi problemlere çözüm olabilmekte.
  •  Günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorun olan ve sağlığımızı olumsuz etkileyen demir eksikliği yani kansızlık sorununun çözümünde tüketilmesi  tavsiye edilen besinlerden birisidir.
  •  Kötü kolesterolün düşmesinde rol alan keçiboynuzu unu, vücudu kalp ve damar hastalıklarından koruyor.
  • İştah açıcı bir etkiye sahiptir Aynı zamanda vücuda enerji sağlayan bir özelliği de vardır.
  • İçerisinde barındırdığı çeşitli vitamin ve minerallerden dolayı nezle, soğuk algınlığı, grip benzeri hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Bağırsak ve karaciğer sağlığını destekleyen keçiboynuzu unu, ishal gibi bağırsak problemlerinin önüne geçmektedir.
  • Yüksek miktarda kalsiyum barındıran keçiboynuzu unu, kemik sağlığını korumaktadır. İleriki yaşlarda karşılaşılabilecek kemik erimesi riskini en aza indirgemekte yardımcıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.