Kefirin Faydaları Nelerdir

27.01.2021
872
Kefirin Faydaları Nelerdir

Kefirin Faydaları Nelerdir, Koyun inek veya keçi sütünün, kefir mayası adı ile bilinen özel bir maya türü ile fermente edilmesi sonucu ortaya çıkan içeceğe kefir adı verilir. Tat ve kıvam olarak  ayrana benzeyen bu içecek tuzsuz ve ekşimsi bir tada sahiptir. Kökeni, Kafkasya bölgesinden ismini ise Rusçadan alan kimdir bu dilde keyif veren anlamına gelen bir içecektir. İçerisinde sütün tüm faydalarını barındırmasının yanı sıra yüksek bir probiyotik kaynağıdır. Kefirin içerisinde bulunan yararlı bakteriler sindirim sisteminin korunması için oldukça gereklidir. Ayrıca yüksek protein içermesinden dolayı ve sağladığı tokluk hissiyatından ötürü kefir kullanımı her yaştan bireye tavsiye edilir.

Kefirin Faydaları Nelerdir

  • Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. İçerisindeki probiyotik bakteriler vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bağırsaktaki yararlı bakterileri arttırarak sindirim sistemini korur.
  • Sindirim sistemi sorunlarından kabızlık, gaz, şişkinlik, bağırsak krampları gibi sorunların engellenmesine yardımcı bir içecektir bağırsak florasını destekler.
  • Kefir tansiyon dengeleyici, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kefirde yer alan probiyotik bakterilerin görevi kandaki kolesterol düzeylerinin dengelenmesini sağlamaktır. Ayrıca tansiyon düşüklüğü yaşayan bireylerde de tansiyon dengelenmesine yardımcı olur.
  • Kefir cilt üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Cildin esnekliğinin artırılması ve nem dengesinin sağlanması, yaşlanmaya bağlı gelişen cilt sorunlarının geciktirilmesi gibi etkilere sahiptir.  Daha hoş ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmanıza yardımcıdır
  • İçerisinde barındırdığı kalsiyum, kemik ve kas sağlığı için önemlidir. Yaşam boyunca en çok ihtiyaç duyduğumuz minerallerden biri olan kalsiyum, kefirin içerisinde bolca bulunur. Özellikle yaşlılar ve gelişme çağında olan çocuklar için kefir tüketimi tavsiye edilir.
  • Kefir kilo vermek isteyenler için de harika bir alternatiftir. Hem sağlıklı hem de lifli oluşuyla metabolizmayı hızlandırıp uzun süren tokluk hissiyatı sağlar. Bu durum yaşanabilecek açlık krizlerinin önüne geçer. Özellikle zayıflama diyetlerinde listeye muhakkak dahil edilmesi gereken bir içecektir. Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağladığından dolayı, kabızlık şişkinlik gibi sorunları önler vücudun istenilen forma ulaşmasına yardımcı olur.
  • Bilişsel fonksiyonlar üzerinde de olumlu etkisi bulunan kefirin düzenli tüketim sonucu çocuklarda zeka ve dil gelişiminin geliştirilmesi ile  bağlantılı bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Konsantrasyonu, zindeliği arttırma gibi etkileri vardır

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.