Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

15.02.2021
756
Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?, Kekik, anzer çayı ismiyle de tanınan ve boyu 40 cm’ye kadar ulaşan sağlığa faydalı bir bitkidir. Uç kısımlarında yer alan çiçek tomurcukları dahil olmak üzere kökleri, dalları ve yaprakları tüketilen bu bitki ballıbabagiller familyasına aittir. Akdeniz’e ait olan bir bitki olsa da ülkemize çoğu bölgesinde yetişmektedir. Halk tarafından birçok hastalığa doğal tedavi olarak kullanılan kekik antioksidan özelliğe sahip uçucu yağ asidi bileşenleri bulundurmaktadır. Demir, kalsiyum, çinko, potasyum, sodyum ve bakır gibi mineraller barındıran kekik aynı zamanda C vitamini, A vitamini ve K vitamini deposudur.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayını hazırlayabilmek için taze şekilde kekiği veya kekik otunu tercih edebilirsiniz. Taze olarak hazırlamak için kekik bitkisinin odunlu dal kısımlarını tercih etmelisiniz. Taze kekikten hazırlayacağınız çay için taze kekikten ayıkladığınız kekik yapraklarını yıkayın ve ince ince doğrayın, kaynatmış olduğunuz suyun içerisine döküp yaklaşık on dakika kadar demleyin. Eğer bu çayı kuru kekik ile hazırlamak istiyorsanız bir yemek kaşığı kekik, bir büyük bardak kaynamış su için yeterli olacaktır. Bu çayın demlenme süresi yaklaşık on beş dakika sürecektir. Çayı demlerken dikkat etmeniz gereken bir husus, kekik ve suyu aynı anda kaynatmamanızdır. Çayınızın içerisinde barındırdığı mineraller ve vitaminleri yitirmemesi için kekiği kaynatmış olduğunuz suya ekleyip demlemelisiniz. Aynı zamanda bu suyu kaynattıktan sonra beş dakika kadar soğutmanız daha sağlıklı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.