Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

15.02.2021
907
Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?, Kekik, kendine has bir aromaya sahiptir. Başta et ve sebze yemekleri olmak üzere birçok yemekte baharat olarak kullanılır. Balık ile et yemeklerinin sosundan, içtiğimiz çorbalara kadar mutfakta yaygın bir konumu vardır. Kekik yaprakları aynı zamanda salata soslarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Kekiğin diğer kullanım alanları, yağının cildi rahatlatma etkisinden ötürü, banyo suyuna ilave edilmesi ve merhem şeklinde yaralara sürülmesidir. Bunlara ek olarak tomurcukları kurutulan kekik, çay olarak ta tüketilebilmektedir. Bu çay aynı zamanda oldukça faydalıdır.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Kekik çayının içerisinde bulunmakta olan uçucu yağlar sayesinde baş ağırsı hafifler vücutta şişkinliğe sebep olan gaz ve ödemin atılmasına yardımcı olur.
  • Göz etrafında meydana gelen, şişkinler ve yorgunluk görüntüsü için kullanılabilen kekik suyu, bir pamuk yardımı ile göz çevresinde on dakika kadar bekletilebilir.
  • Kekik çayı sindirim sistemini düzenler, hazımsızlık problemine iyi gelmektedir.
  • Aynı zamanda öksürüğe karşı etkilidir.
  • Kekik suyunun dezenfekte edici bir etkisi vardır. Cilt üzerine uygulanması sonucu akne ve sivilce benzeri cilt problemlerine iyi gelmektedir. Kekik suyunun faydalarından bir diğeri ise gözenekleri sıkılaştırıp yaşlanma etkilerini azaltmasıdır.
  • Romatizma benzeri eklemsel hastalıklara iyi gelen kekik çayı soğuk algınlığı, nezle, grip benzeri hastalıklara da iyi gelmektedir.
  • Sabahları tüketilen kekik suyu vücudunuza enerji sağlayıp size zindelik ve canlılık katacaktır.
  • Kekik çayı güçlü bir antioksidandır. Beyinde meydana gelen yorgunluğu azaltıp, rahatlama ve gerginliğe yardımcı olur.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.