Kekik Otu Nasıl Kullanılır?

06.06.2021
837
Kekik Otu Nasıl Kullanılır?

Kekik Otu Nasıl Kullanılır?, Ballıbabagiller familyasından gelmekte olan Kekik 40 cm’ye kadar uzayabilen ve odunsu bir gövdeye sahip olan bir bitkidir. İnce dalları bulunmakta ve uç kısmında bulunan tomurcukları, yaprakları ve kökleri tüketim amaçlı değerlendirmektedir. Akdeniz’e özgü bir bitki olarak bilinmesine rağmen, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yetişebilmektedir. Girit Kekiği, Anzer Çayı gibi isimlerle de tanınmaktadır.

Kekik yol kenarlarında, kumlu arazilerde ve çorak topraklarda bulunmaktadır. Aynı zamanda bahçe bitkisi olarak ta yetiştirilmekte ve yaz aylarında toplanmaktadır. Çiçeklenme dönemini tamamladığı ekim ayında toplanması tavsiye edilse de kekiğin erken hasadı haziran ayında gerçekleşmektedir. Topraktan 4-5 cm kadar yüksekte gövde kısmından kesildikten sonra bu bitkinin çiçek kısmı ve yaprakları sıcaklığın 35 dereceyi geçmediği alanlarda kurutulur. Kurutulmuş olan kekik hava almaması için kavanozlara yerleştirilir ve neredeyse altı ay kadar tüketilmesi için saklanabilir. Aynı zamanda eylül ve ekim aylarının sonlarında halk pazarlarında bulunmakta olan kekiklerden satın almadan önce yapraklarının rengine dikkat edilmelidir. Üzerinde kahverengi lekeler bulunmamalı ve çok koyu renkte olmamalıdır. Taze olarak satın alınan kekik ise buzdolabının içerisinde, üzerinde nemli bir havlu sarılı bir şekilde saklanır.

Kekik Otu Nasıl Kullanılır?

Aromatik bir kokuya sahip olan kekik, özellikle yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Sebze yemekleri ile iyi bir uyum yakalamaktadır. Kekik aynı zamanda balık ve et yemekleri için yapılan sosların içerisine eklenmesinin yanı sıra, çorbaların içerisinde de yer almaktadır. Mevsim salataları için sos hazırlanırken tercih edilen kekiğin kurutulmuş olan yaprakları, defne yaprağına benzer bir şekilde çay şeklinde de hazırlanabilmektedir. Kekik otu çayı yapılırken bitkinin vitaminlerini kaybetmemesi adına kaynatmış olduğunuz suyu, 5-6 dakika kadar soğutup içerisine sonrasında kekikleri eklemeniz tavsiye edilmektedir. Kekik aynı zamanda halk arasında tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır. Merhem şeklinde olan kekik yaralara da sürülebilmektedir. Kekikten elde edilmiş olan yağ cilt rahatlatıcı özelliği ile banyo suyu içerisine katılmaktadır.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.