Kekik Yağı Nelerde Kullanılır?

12.02.2021
624
Kekik Yağı Nelerde Kullanılır?

Kekik Yağı Nelerde Kullanılır?, Kekik yağının üretim serüveni, dağlarda yetişmesiyle başlar. Mevsimi geldiğinde toplanıp ayıklandıktan sonra güneş altında güzelce kurutulur. Zahmetli bir üretim sürecine sahip olan kekik yağı, kurumuş kekik yapraklarının, çiçek, sap ve yapraklarıyla beraber bir şişenin içerisine koyulup içine saf, sızma zeytinyağı doldurulması ile elde edilir. Hava almayacak bir biçimde ağzı kapatılıp, bir ay kadar serin bir yerde bekletilen bu yağ sonrasında kekik yağı olarak karşımıza çıkar.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? merak ediyorsanız buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kekik Yağı Nelerde Kullanılır?

  • Kekik yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Diş eti hastalıkları, gut hastalığı, mide asidinin düzenlenmesi ve mide enfeksiyonlarının tedavisi için kekik yağı kullanılabilmektedir. Göz sağlığını da destekleyen bu yağ göz kaslarının desteklenmesinde rol oynar.
  • Antiseptik bir özelliğe sahip oluşundan dolayı, bakterileri öldürebilmektedir.
  • Kekik yağından faydalanılan bir diğer alan ise, sigara ve alkol bağımlılığıdır.
  • Aromatik bir kokuya sahip olan kekik yağını banyo suyunuza ekleyerek kullanabilirsiniz.
  • Et beni tedavisinde de kullanılan bu yağ mucizevi bir şekilde yeni oluşan et benlerini iki ayda yok etmektedir. Bunun sebebi içerisinde barındırdığı fenolik asidin etkisidir. Bu benlerden kurtulmak için 4-5 damla kekik yağı ile beraber, 6-7 damla Hindistan cevizi yağını karıştırıp günde birkaç kez olacak şekilde et benlerinin üzerine sürebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.