Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

12.02.2021
733
Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?, Kullanımı insanlığın çok eski zamanlarına dayanan ve Latince’de ismi Thymus Vulgaris olarak bilinen kekik, çalı formunda bir bitkidir. Üç yüzden daha fazla alt türü bulunmakta olan bu bitki nane familyasından gelmektedir. Kekik en başta Akdeniz, olmak üzere neredeyse tüm iklimlerde büyüyebilmektedir. Antibakteriyel bir özelliğe sahip olan bu bitki yiyeceklerin, korunmasında da kullanılmıştır. Mutfaklarda da baharat olarak yerini alan kekik yiyecek ve içeceklere tat vermesi amacıyla kullanılmaktadır. Bugün bahsedeceğimiz kekik yağı ise, bu bitkinin yaprağından ve çiçeklerinden distile yöntemi ile elde edilmektedir. Bitkisel takviye olarak faydalanmasının yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.

Kekik Yağı Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Ağızda koku oluşumuna neden olan bakterileri azaltmaktadır. Eğer sizde güzel kokan bir nefese sahip olmak istiyorsanız kekik yağını tercih edebilirsiniz.
 • Ciltte meydana gelen egzama, çıban, sedef gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.
 • Akciğer sağlığını koruyan kekik yağı, özellikle tüberküloz hastalığına karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Cilde direkt olarak sürülen kekik yağı, cildinizde meydana gelen rahatsızlığı hafifletebilmektedir.
 • Kekikten elde edilen yağ tırnaklarda meydana gelen mantar hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Antiviral olduğundan dolayı oluşabilecek mantarları yok etmektedir. Başta rahim kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı savaştığı bilinmektedir.
 • Hepatit’e karşı faydalarının bulunduğu söylenen kekik yağı bağırsak sağlının iyileşmesine de katkı sağlamaktadır. Antibakteriyel ve hücre yenileme özellikleri bulunan kekik yağı iltihaplı cilt yaralanmalarının tedavisi için kullanılabilmektedir.
 • Özellikle ergenlik döneminde ciltte meydana gelen akne ve sivilce oluşumları ile savaşmaktadır.
 • Ağrı kesici bir özelliğe sahip olan kekik yağı romatizma benzeri kemik rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır. Bunun için uygulama yöntemi ağrımakta olan kemiklerin üzerine masaj yapılıp sürülmesidir. Aynı zamanda spor yaralanmaları ve incinmeler sonucu meydana gelen kas ve artrit ağrıları için de kullanılabilmektedir.
 • İdrar söktürücü bir özelliğe sahip olan kekik yağı aynı zamanda iyi bir dinginleştiricidir.
 • Bel ağrıları için de tavsiye edilmekte olan kekik yağını iki tatlı kaşığı zeytinyağı ile beraber karıştırıp bölgeye uyguladığınızda bel ağrısından kurtulabilirsiniz.
 • Sinüzit, bademcik iltihaplanması, öksürük gibi rahatsızlıklarda etkili olan kekik yağını soğuk algınlığında kullanabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.