Keten Tohumu Yağı Nelerde Kullanılır?

11.02.2021
664
Keten Tohumu Yağı Nelerde Kullanılır?

Keten Tohumu Yağı Nelerde Kullanılır?, Latincede “linum” adı ile anılan keten çiçeği, Haziran ve Ağustos aylarında açan sarı yada mavimsi çiçeklere sahiptir. İsminin anlamı ise çok faydalı demektir. İnsanlığın çok eski zamanlarına kadar dayanan bir geçmişi olan bu bitki eski mısırlılardan beri kullanılmaktadır. Bu tohumların karakteristik yapıları yassı, kokusuz, parlak ve kırmızıya çalan siyah renkli olmasıdır. Yağ oranından zengin olan keten tohumu oldukça lezzetlidir. Bu tohumlardan üretilen keten yağı bol miktarda Omega-3 yağ asidi barındırmaktadır. Alfa linoleik asit formunda bulunan bu asitler özellikle et tüketiminden kaçınan kişilerde, balık yerine tüketilecek besin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yağ sindirime uğradığında, DHA ve EPA ya dönüşmektedir. Kalp dostu olan keten tohumu yağı içerisinde yüksek miktarda potasyum, E vitamini, magnezyum, folik asit, çinko ve sodyum içermektedir. Aynı zamanda içerisindeki doymuş yağ asidi miktarı oldukça düşüktür. Yüksek tansiyon benzeri, kronik rahatsızlıkların tedavisini desteklemektedir. Özellikle fiyat açısından ekonomik oluşu ile ulaşılabilir ve faydalı bir yağdır.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? merak ediyorsanız buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağı Nelerde Kullanılır?

  • Sindirim sistemi problemlerinden birisi olan kabızlık için kullanılabilmektedir. Günde 1 yemek kaşığı olacak şekilde sabahları aç karnına su ile beraber içilen keten tohumu yağı bağırsak hareketlerini düzenleyip kabızlık sorununun önüne geçmektedir.
  • Keten tohumu yağının öne çıkan bir diğer özelliği ise, hafızayı güçlendirici bir etkiye sahip olmasıdır. Ancak bu yağ ısıl işleme maruz bırakılmamalıdır. Özellikle zeytinyağlı yemekler ve salatalara ilave edilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Suyun içerisine damlatılıp, önerilen miktarı aşmayacak şekilde her gün tüketilen keten tohumu yağı regl sancılarını önlemekte etkilidir. İçerisinde bulunan lignanlar sayesinde kanda bulunan progesteron hormonunu düzenlemektedir. Menopoz dönemiyle beraber gelen sendromların kontrolünde de yardımcı olan keten tohumu yağı acımsı bir tada sahiptir. Bu nedenden ötürü bal veya yoğurdun içerisine eklenip tüketilebilir.
  • Sperm kalitesini yükselten keten tohumu yağı, prostat problemine de iyi gelmektedir. Keten tohumu yağı göğüs büyütücü özelliği ile de öne çıkmaktadır. İki hafta süresince günlük olarak göğüs üzerine masaj yapılması doğal olarak büyümesinde etkilidir. Keten tohumu yağını tüketmek için meyve suyu veya birtakım gazsız içeceklerin içerisine ekleyebilirsiniz.
  • Saç derisi üzerinde de olumlu etkileri bulunan keten tohumu yağının haftada bir kez masaj yaparak uyguladığınızda kepek sorununun önüne geçip saç uzamasının desteklenmesini sağlayabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.