Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

11.02.2021
786
Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?, Özellikle tıbbi amaçlı kullanımı ile popülerlik kazanan bir yağ çeşidi olan keten tohumu yağı, halk tarafından bezir yada bezir yağı ismi ile de bilinmektedir. Bu yağ bitkisel yağlar içinde en kaliteli ve en tercih edilen yağlardan birisidir.

Keten Tohumu Yağı Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Keten tohumu yağı safra kesesinde oluşabilecek taş riskini azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu yağ aynı zamanda meydana gelen taşların düşürülmesinde de etkilidir.
  • Sindirim sistemi problemlerinden birisi olan kabızlığı önleyen, keten tohumu yağı yiyecek artıklarının bağırsaklardan ilerlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığın beraberinde getirdiği şişkinlik, sırt ağrısı, gaz ve yorgunluk gibi şikayetlerin hafifletilmesinde de etkilidir.
  • Antienflamatuar bir özellik gösteren keten tohumu yağı bilhassa eklem iltihaplanmalarında meydana gelen ağrı ve şikayetlerin tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.
  • Bağışıklık sistemini destekleyen keten tohumu yağı içerisinde antioksidan bileşenler barındırmaktadır.
  • Vücudun hastalıklara karşı savaşına destek olan bu yağ kanser hücresi oluşumunun önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra meydana gelen tümörlerin çoğalmasını da engellemektedir.
  • Keten tohumu yağı kolesterolü ve tansiyonu düşürmektedir. Yaşlanmayla beraber azalmakta olan kolajen oluşumunu destekler. Cildi besleyen keten tohumu yağı kırışıklıkların oluşmasının önüne geçer.
  • Ciltte kuruma, kaşıntı ve kızarıklık gibi problemlerle karakterize olan egzama rahatsızlığının tedavisine yardımcı olmaktadır cilt esnekliğini arttırmaktadır.
  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından birisi olan Sjogren sendromu, ağız ve gözde kuruluk gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Keten tohumu kullanımı bu semptomların hafifletilmesinde yardımcı olabilmektedir.
  • İçerisinde barındırdığı yüksek miktarda Omega-3 sayesinde beyin ve kalp sağlığı korunmaktadır. Kendine özgü bir aroması ve tadı olan keten tohumu fındığa benzer bir lezzettedir. Bu nedenden ötürü rahatsızlık duymadan kolaylıkla tüketebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.