Kırlangıç Balığı Nasıl Pişirilir?

07.02.2021
572
Kırlangıç Balığı Nasıl Pişirilir?

Kırlangıç Balığı Nasıl Pişirilir?, Kırlangıç balığı, Trigladae familyasından bilinen bir balıktır. Dünyada kırmızı kırlangıç olarak tüketilmektedir, bilinmektedir. Küçükleri derviş balığı olarak tanınmaktadır. Norveç, Batı Afrika, Doğu Atlantik kıyı şeritlerinde, Hint Okyanusunda yaşadığı bilinmektedir. Türkiye’de çevresindeki bütün denizlerimizde yaşayabilmektedir. Karadeniz’de çok sınırlı sayıda bulunsa bile, Akdeniz, Ege ve Marmara sularında sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir balıktır. 25-45 santimetreye kadar büyüyebilir fakat 70 santimetreye kadar büyüyebilen kırlangıç balıklarına da rastlanılmaktadır. Karnı beyazdır, sırt rengi ise kırmızı tonlarındadır.

Kırlangıç balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Kırlangıç Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Kırlangıç Balığı Nasıl Temizlenir?

Pişirmeden önce en önemli adım olan temizleme aşaması; Pullu bir balık olduğu için, nazik bir şekilde pulları temizlemeniz gerekmektedir. Nazikliğin amacı ete zarar vermemektir. Pullarını temizlediğiniz kırlangıç balığının, çoğu balıkta olduğu gibi iç organlarının temizlenmesi gerekmektedir. Fotoğraflarında da göreceğiniz gibi kafası, vücudundan büyük bir balıktır. İsteğe göre çorba yapımında kullanılmaktadır.

Kırlangıç Balığı Nasıl Pişirilir?

Genellikler çorba şeklinde tercih edilebilir fakat sizlerin bilmesi gereken diğer pişirme yöntemleri şunlardır; buğulama fırın, ızgara, tava haricinde salata, yahni, köfte, pilaki gibi pişirme, tüketim yöntemleri vardır.

Baş, gövde ve kuyruk kısmı olarak üçe bölünür. Fırında ise bölünmeden hazırlanılması gereken bir balıktır. Baş kısmından ise çorba yapılmaktadır. Güveç şeklinde de şu şekilde pişirilmektedir; Temizlediğiniz, baş kısmını çıakrdığınız kırlangıç balığını büyük büyük doğramanız ve güveç malzemelerini üzerine eklemelisiniz. Kısa sürede pişirip servis edebilirsiniz.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.