Kırmızı Çayın Faydaları Nelerdir?

15.02.2021
642
Kırmızı Çayın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Çayın Faydaları Nelerdir?, Kafein içermeyen bitki çaylarından olan kırmızı çay, rooibos ismi ile de tanınmaktadır. Bu çay adını roobios bitkisinden alır. Güney Afrika’ya özgü olan bu bitki çalı formunda bir bitkidir. Rooibosun yapraklarından üretilen çayın bir diğer ismi kırmızı çaydır. Son zamanlarda popülerite kazanmış olan bu çay kendine has bir tada sahiptir. Bu çayı hazırlamak için toplanan rooibos bitkisinin yaprakları kurutma işleminden geçirilir. Başta yeşil olan bu yapraklar sonra kırmızı rengi alır. Özellikle kafein hassasiyeti olan ve kafein tüketmek istemeyenler için rağbet gören bir çaydır. Ülkemizde son yıllarda popülerite kazanan bu çay Afrika’da uzun süredir tüketilmektedir. Üç yüz yıldır tüketilen kırmızı çay sağlık açısından birçok faydaya sahiptir.

Kırmızı Çayın Faydaları Nelerdir?

  • Yemeklerden sonra meydana gelen hazımsızlık gibi sindirim problemlerine iyi gelen bir çaydır. Rahatlamanızı sağlayan bu çay sindirim sistemini düzenler.
  • Güçlü bir antioksidan olan kırmızı çay ciltte bulunan zararlı maddeleri atmaktadır.
  • Bir doktora danışmak şartı ile diyabet hastaları tarafından tüketilebilmektedir. İçerindeki şeker ve kafein miktarı neredeyse yok denecek kadar azdır.
  • Avrupa’da halen devam etmekte olan araştırmalar ve birtakım deneyler kırmızı çayın cilt kanserinden korunmada rol aldığını göstermektedir.
  • Roobios çayı kalp dostudur. Kan dolaşımını arttırdığından dolayı kalp sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda karaciğer sağlığını koruyan bu çay, karaciğer hücrelerini uyardığından fonksiyonunu daha iyi yerine getirmesine destek olur. Rooibos çayı karaciğer yağlanmasını önlemektedir.
  • Yapılan birtakım araştırmalar rooibos bitkisinin içerisinde aspalatin adlı bir madde olduğunu göstermektedir. Bu maddenin vücuttaki görevi kanser hücrelerini yok edip, kanserle savaşmasıdır.
  • Bağışıklık dostu olan bu çay, kanseri önlemektedir.
  • Fareler üzerinde yapılmış bir deney sonucu rooibos bitkisi tüketiminin bağışıklığı kısa zaman içerisinde güçlendirdiğini göstermektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.