Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

12.06.2021
1.775
Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?, Kırmızı şarap sirkesi, üzümden yapılan kırmızı şarabın bir çeşit fermantasyon işlemine maruz kalmasıyla ortaya çıkan açık kırmızı bir renge sahip olan şarap sirkelerinden birisidir. Kırmızı şarap içerisinde alkol barındırsa da fermantasyon işleminden geçirilirken içinde bulunan alkolü yitirmektedir ve sarhoş edici özelliğinin yanı sıra sadece sirke olarak faydaları kalır. Bu sirke diğer sirkelere nazaran çok daha belirgin bir aromaya sahiptir.

Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kayısı sirkesine benzer şekilde evdeki doğal yöntemlerden birisine başvurularak hazırlanan sirkelerden birisi olan kırmızı şarap sirkesi için ihtiyaç duyduğunuz tek şey bir şişe kırmızı şaraptır. Sirkenizi hazırlamak için bu şarabı hava alacağı geniş ağızlı bir kabın içerisine aktarmanız gerekmektedir. Bu sirkeyi hazırlarken özellikle cam bir kabın içerisinde tutulması tavsiye edilir. Bir tülbent yardımıyla kabın ağzını örttükten sonra sirkenin oluşması için beklemeye alınır. Bu mayalanma sürecini hızlandırmak adına farklı sirkeler içerisine eklenerek mayalanma yapılabilmektedir. Kırmızı şarap sirkesi yaklaşık 4-5 hafta sonrasında hazır olmaktadır.

Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Kırmızı şarap sirkesi çok keskin bir tada sahiptir. Karabiber, soğan, hardal gibi güçlü baharatlar ve sebzelerle hazırlanan yeşil salata sosuna ilave edilmektedir. Sebze yemeklerine de yakışan bu sirke, meyve salatalarına da dökülebilmektedir. Tavuk ve et yemekleri için yararlanabileceğiniz bu sirkeyi özellikle dana rosto yapacağınız zaman tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Saklanır?

Bu sirke Türk mutfağında üzüm ve elma sirkesi gibi geniş bir rağbet almadığından dolayı her markette bulunmamaktadır. Gurme ürünler satan dükkanlarda veya organik gıda satışı yapmakta olan internet sitelerinde bulunabilmektedir. Bu sirke karanlık bir ortamda muhafaza edilmelidir ve buzdolabı yerine oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.