Kişnişin Faydaları Nelerdir?

06.06.2021
702
Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişnişin Faydaları Nelerdir?, Kişniş görünüşü itibari ile maydanozu andıran ve Maydanozgiller familyasından gelen bir yıllık bir ömre sahip, otsu ve tüysüz bir bitkidir. Baharat olarak tüketimi ise tohum veya meyvesinin kurutulması ile meydana gelmektedir. Kişnişin meyvesi, tohumu andırmaktadır ve ağızda çiğnendiğinde ekşi bir tada sahip olduğu görülmektedir. Yetişmekte olduğu asıl bölge Akdeniz olmasına karşın, Asya ve Kuzey Afrika’da da çok miktarda yetiştirildiği bilinmektedir. Kişnişin tohumunu taşıyan meyve kısmı içerisinde saf olarak uçucu yağ, şeker, tanen, nişasta ve sabit barındırmaktadır.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

  • Kişniş iştahsızlık ve sindirim problemlerinde kullanılmaktadır. Bir diğer yaygın kullanımı ise kramp ve şişkinlik içindir.
  • Baş dönmesini gideren kişniş sinirleri yatıştırması ile bilinmektedir.
  • Etkili bir tansiyon düşürücüdür.
  • Ağızda meydana gelen kokuyu engelleyici etkiye sahiptir.
  • Bunu önlemek için bir çay kaşığı kadar kişnişi, çiğneyerek yutabilirsiniz.
  • Ancak her besinde olduğu gibi kişnişin fazla tüketimi de zararlı olabilmektedir ve eğer mide asidi seviyeniz yüksek ise tüketimi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.