Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir?

05.02.2021
1.930
Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir?

Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir?, Vücudu uzun ve yuvarlak bir balıktır. Scombidae familyasının üyesidir. Uskumruya oldukça benzeyen bir balıktır. Lezzeti aynı değildir, uskumru daha lezzetlidir diyebiliriz. Ilık denizleri tercih eder. Sürü halinde dolaşan balıklardır. Kolyoz balığı, Türkiye’de bütün denizlerde bulunan bir balıktır. Av olarak yavru balıklar ve planktonları görürler. Dişi kolyoz balıkları 2 ila 3 yaşlarında olgunlaşır. Temmuz-Ağustos aylarında ürerler. Kolyoz balıklarının yaşam alanları, yaklaşık 20-250 metre arasındadır. Fakat yüzde yaşayan kolyoz balıkları da bulunmaktadırlar. Etçil ve göçebe bir balık türüdür. Zayıf kolyoz balıkları çiroz olarak bilinmektedir.

Kolyoz balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Kolyoz Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir?

Füme halinde pişirilip servis edilebilir. Konserve balık seven kişiler için uygun bir balık diyebiliriz. Denizden yeni çıkmış bir kolyoz balığı yaklaşık 3-4 saat sonra pişirilebilir. Büyük bir kap içerisinde, maden suyu ile marine etmelisiniz. Temizlediğiniz ve marine ettiğiniz balığı, mısır ununa yatırarak ardından yanmaz ve yapışmaz tava ile kızgın yağda pişirmeye uygun hale gelecektir. Tadı uskumruya göre daha yavan bir balıktır. Tuzlama ve kızartma lezzet açısından önemli bir yöntem olur. Izgara için kolyozun yağlı olduğu dönemde avlanması gerekmektedir. Eğer yağlı bir kolyoz bulabilirseniz ızgara yapabilirsiniz. İşte ızgara yöntemi için tavsiyemiz; karabiber, tuz ile marine edebilirsiniz. Besin değeri, mineral ve vitaminlerin kaybolmaması için kısık ateşte pişirmenizi öneririz. Kolay ve pratik olan tavada pişirme yöntemi en çok tercih edilen pişirme yöntemlerinden birisidir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.