Kolyoz Balığının Faydaları Nelerdir?

05.02.2021
2.360
Kolyoz Balığının Faydaları Nelerdir?

Kolyoz Balığının Faydaları Nelerdir?, sürüler halinde yaşayan kolyoz, ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz’de farklı türleri bulunabilen bir balıktır. Yumurtalarını denize, Temmuz ve Ağustos aylarında bırakırlar. Uskumrugiller familyasına aittir. Uskumru ile sıklıkla karıştırılan bir balıktır. Farkını hissetmemeniz çok normaldir. Sadece ülkemizde yaşamayan bir balık diyebiliriz. Serbest sularda yaşamaktadırlar. Göçebe bir balıktır. Bu yüzden pelajik canlı olarak adlandırılmaktadırlar. En çok İspanya’da avlanan bir balıktır. Mavi sırtı, gümüş bir karnı vardır. Kolyozun uzun bir vücudu vardır. Uskumru ile tek ayırt edebileceğiniz özelliği gözleridir. Gözleri sayesinde anlayabilirsiniz. Kolyozun gözleri, uskumrunun gözlerine göre büyüktür. Uskumrunun benekleri yokken, kolyozun benekleri vardır.

Kolyoz balığını nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız. Buradan, “Kolyoz balığı nasıl pişirilir?” öğrenebilirsiniz.

Kolyoz Balığının Faydaları Nelerdir?

  •  Kolyozun içerisinde insan vücudunun üretemediği yağ asitleri yani Omega-3 yağı ile hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp hastalıkları riskini de azaltabilirsiniz. Balık tercihlerini kolyozdan yana kullanmak iyi olacaktır.
  • Çinin ilaç içeriklerinden bazılarında kolyoz kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen bir balıktır.
  • Kalorisi düşük olduğu için diyet listelerinde yerini alan bir balıktır.
  • C ve A vitamini sayesinde kış hastalıklarından korunmanızda yardımcı olacaktır.
  • Çin halkının tıbbi ilaçlarında, hafıza güçlendirici, bağışıklık güçlendirici ilaçlarda kolyoz balığı kullanıldığı bir gerçektir. Bu sayede Çin halkı daha uzun ve sağlıklı yaşamaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.