Kolza Yağının Faydaları ve Zararları

11.02.2021
1.195
Kolza Yağının Faydaları ve Zararları

Kolza Yağının Faydaları ve Zararları, Değerli yağ kaynaklarından birisi olan kolza, bir tanesinde %10-%20 oranında olan protein, %40-%55 oranında yağ içermektedir. Bitkisel yağ kaynaklarından birisi olan kolza, soya, yer fıstığı, ay çiçeği ve pamuk gibi diğer yağlı tohumlar arasında üçüncü sırada üretilmektedir.

Kolza Yağı Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kolza Yağının Faydaları ve Zararları

Kolza Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Kolza yağı değerli bir vitamin olan D vitamini açısından zengindir. Kemik sağlığının korunması için gerekli olan D vitamini raşitizm benzeri kemik rahatsızlıklarına karşı çocuk sağlığını korumaktadır.
  • Aynı zamanda yine çocukların sinir sistemi başta olmak üzere beyin, kas ve kemik sağlığı için de faydalı bir yağ çeşididir.
  • Kolza yağının doymuş yağ miktarı oldukça azdır. Bunun aksine doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan bu yağ sadece %7 oranında doymuş yağ barındırır. Diğer yağlı tohumlardan olan zeytinyağında bu oran %15’ken, ay çiçeği yağında %12’dir. Kolza yağı bu konuda öne çıkan yağlardan birisidir.
  • Özellikle kabızlık gibi bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından dolayı meydana gelen problemleri önleyebilmektedir.
  • Kolza yağı kolesterol seviyesini düşürmektedir. Bunun sebebi içerisinde barındırdığı tekli doymamış yağ oranı düşük olduğu içindir.
  • Kolza yağı, K, E, D ve A vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu özelliğinden dolayı iyi bir antioksidan kaynağı olan kolza yağının cilt üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kolza Yağının Zararları Nelerdir?

  • Faydalarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken yan etkileri de bulunan kolza yağının fazla tüketimi kansızlık, aşırı duyarlılık, görme hasarı ve kabızlık gibi problemlere sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kolza yağının kalp hastalıklarına da olumsuz etkisi bulunmaktadır. Böbrek üstü bezler ve böbreklerde yol açtığı kalıcı hasarda bu yağın zararları arasındadır.
  • Kolza yağının içerisinde barındırdığı erüsik asit fazla tüketildiğinde sinir sistemi ve dolaşım üzerinde hasar oluşmasında sebebiyet verebilir. Bağışıklık üzerinde negatif etkiye sahip olmasının yanı sıra, en riskli olan yanlarından biri ise akciğer kanseri riskini arttırıyor olmasıdır.
  • Sebep olabileceği bu zararların temel sebebi içerisinde yüksek miktarda trans yağ barındırmasından dolayıdır. Özellikler margarinlerin içerisinde bu yağın kullanılıyor olması bu rahatsızlıklara yakalanma riskini katlamaktadır.

Neticesinde her üründe olduğu gibi kolza yağının da faydalarının yanı sıra zararları vardır. İçerisinde barındırdığı zehirli bileşenler bu yağı riskli bir yağ çeşidi yapmaktadır. Kolza yağının çok dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Kanola yağları genetiği değiştirilmiş kolza bitkisinden hazırlanabilmektedir. Bu nedenle bu ürünlerin genetik değişime uğradığını göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.