Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir

27.01.2021
619
Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir, Doğada bulunan şifa kaynaklarından biri olan kuşburnu, son zamanlarda hem ülkemizde hem de dünya çapında da popülerleşmiş bir bitki. Taze hali, kurutulmuş hali çayı ve marmelatı bile her mevsim yaygın olarak tercih edilir. Kuşburnu sağlık açısından çok olumlu faydalara sahip. Besin değeri bakımından oldukça zengin olan kuşburnu, adeta bir vitamin ve mineral deposu. Bunun yanı sıra vücudun birçok hastalığa karşı savunmasına destek olan kuşburnu mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkidir.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir

  • Zengin bir antioksidan kaynağı olan kuşburnu, polifenol bileşen, C ve E vitaminleri aynı zamanda karotenoidler gibi bileşenleri içinde barındırmasıyla en güçlü antioksidan meyvelerinden biridir. Serbest radikallere karşı savaşan kuşburnu, vücutta oluşabilecek oksidatif stresi azaltmakta rol oynar. Oksidatif stresin rol oynadığı kanser ve birtakım kronik hastalıklara karşı doğal bir koruyucu işlevi görür.
  • Kuşburnunun güçlü bir antioksidan kaynağı olmasının bir diğer faydası da, kalp ve damar sağlığı üzerindeki olumlu etkisidir. C vitamini  bakımından zengin olan kuşburnu, damar sertliği gibi hastalıklara karşı koruma sağlamakta etkilidir. Kötü kolesterol yani Ldl seviyelerini azaltmasının yanı sıra kan basıncını düşüren kuşburnu, kalp hastalıklarından korunmak isteyen kişiler bakımından kesinlikle tüketilmelidir.
  • Kuşburnu diyabet hastalarının da kan şekerini dengelenmesinde yardımcıdır. İnsülin duyarlılığını artırıp kan şekeri regülasyonunu desteklemesi gibi bazı etkilere sahiptir. İnsülin direnci görülen hastalar Tip 2 diyabet hastalığının oluşmasını önlemek adına, kan şekerinin düzenlenmesi için tüketebilirler. Mevcut diyabet hastaları da aynı sebepten ötürü kuşburnu çayını tercih edebilir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için, önemli bir rol oynayan C vitamininin çok yüksek oranda yer aldığı meyvelerden bir tanesi olan kuşburnu, A ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da iyi bir koruyucudur.
  • Yapılmış olan araştırmalar kuşburnunun içerisinde bulunan tiliroside  isimli bir antioksidan maddenin yağ yakımını hızlandırıp desteklediğini ve kilo alımını azalttığı görülmüştür. Bu çalışmanın destekler kanıtlara ihtiyaç duymasına karşın zayıflama diyeti uygulayan insanlar kuşburnu çayı tüketebilirler.
  • Mide sağlığının dostu olan kuşburnu meyvesi ve çayı, mide hastalığından muzdarip kişilerde midenin pH dengesini değiştirmesinden dolayı ülser oluşumunun engellenmesinde rol alır.
  • Bir sindirim sistemi sorunu olan ishalin iyileştirilmesinde etkilidir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.