Kuymak Tarifi

Kuymak Tarifi

Kuymak Tarifi, Kuymak, Karadeniz mutfağının gözde yemeklerinden birisidir. Kahvaltı sofralarının yıldızı olan kuymak, muhlama ve mıhlama ismiyle de bilinir. Türk mutfağına hediye edilmiş en güzel lezzetlerden birisidir. İsminin, yapılışının yöreden yöreye farklı olduğu söylentileri mevcuttur. Hatta kuymağın içerisinde kaymak bulunduğundan ötürü muhlamadan farklı olduğu düşünülmektedir. Tereyağının muhlamaya konulandan daha az yapanlar ya da onu kaymak ile hazırlayanlar var. Kuymak, peynir, mısır unu veya tereyağının birlikte uyumunun en güzel hali.

Kuymak Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

 • Bir tepeleme çay kaşığı tuz
 • Dört tepeleme tatlı kaşığı tereyağı
 • Yarım çay bardağı su (kaynar)
 • Dört tepeleme tatlı kaşığı mısır unu
 • Bir kase kadar kolot peyniri
 • İki çay bardağı su (oda sıcaklığında)

Kuymak Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bakır bir tavanın içerisine aldığınız 4 tepeleme tatlı kaşığı tereyağını güzelce eritin. Üzeri köpürdüğünde 4 tepeleme tatlı kaşığı mısır ununu ilave edin.
 2. Ununuzun rengi dönünceye dek kavurun. Sonrasında 2 çay bardağı (oda sıcaklığında) su ve 1 tepeleme çay kaşığı tuzu ilave edin.
 3. Suyunu çektikten sonra içerisine 1 kase kolot peynirini ekleyip güzelce kavurun. Peynir tamamen eriyip suyunu çekmiş olmalıdır.
 4. Üzerine yarım çay bardağı (kaynar) suyu ilave edin. Suyunu çekip esnek bir kıvam kazandığında ocağınızın altını kısın.
 5. Tereyağı yüzeyde biriktiğinde kuymağınız hazır demektir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.