Kuyruk Yağı Nasıl Kullanılır?

05.03.2022
970
Kuyruk Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuyruk Yağı Nasıl Kullanılır?, Kuyruk yağı yemeklerin içerisinde sıkça karşılaştığımız yağ türlerinden birisidir. Genellikle erkek koyunlardan elde edilir ve koyunun omurgasının bitişinde yani kuyruk kısmında biriken yağdan elde edilmesiyle bilinir. Özellikle ülkemizde bilinen en kaliteli kuyruk yağları Gaziantep yöresinde bulunan koyunlardan elde edilir.

Kuyruk Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuyruk yağı içerisinde yüksek miktarda doymamış yağ asitleri barındırır. Bu nedenle sıvıya yakın bir yapıdadır. Kültürümüzde özellikle kebap, döner, çorba, ciğer, pilav ve dolmalarda yerini alır. Eğer kebap hazırlarken kuyruk etiyle lezzetlendirmek isterseniz zırh ile kıydığınız etin %30’una tekabül edecek şekilde zırh ile kıydığınız kuyruk yağını ilave edebilirsiniz. Döner yaparken tranç kısımlarını yaprak şeklinde doğradığınız dana etinin arasına kuyruk yağı parçalarını ilave edebilirsiniz. Bu teknik döneri lezzetlendirip eti çok daha yumuşak yapar. Aynı zamanda mangal yaparken ızgarayı kuyruk yağı ile ovarsanız etiniz çok daha hoş bir lezzete sahip olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.