Kuzu Balığı Nasıl Pişirilir

18.01.2021
2.141
Kuzu Balığı Nasıl Pişirilir

Kuzu Balığı Nasıl Pişirilir den önce akya balığı nedir biraz ona değinelim; Lichiidae familyasından gelir, 50 ila 100 cm arasında olup çok büyük olmayan sürüler halinde gezer, yaşar. Genel olarak halk arasında Kuzu balığı olarak bilinir. Çok önceden çok fazla avlanan Akya balığının günümüzde nesli tehlikededir. Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz de yaşayan bir yırtıcı balıktır.

Kuzu Balığı Nasıl Pişirilir

Çok lezzetli bir olan Akyayı, tava, çorba, ızgara, ve yahni şeklinde tüketebilirsiniz. Eti sıkı ve yağı az olan Akyayı pişirme yöntemlerinden en lezzetlisi ise, tuzda pişirmektir.

  • Tavada pişirmek için dilimlemeniz, bol yağda kızartmanız gerekir.
  • Izgara yani şişte yapmak için, küçük parçalara bölüp pişirmeniz gerekir. Fakat bunun için iyi terbiye edilmesi, ağır ateşte pişmesi gerekir. Şişte pişirilirken zeytin yağı ile iyi yağlanması gerekiyor.
  • Fırında pişirilecekse, yağlı kağıt üzerinde balığı bolca tuzlayıp pişirmeniz gerekir.

Kuzu Balığı Pişirme Püf Noktaları

En önemlisi akya balığının lezzetli olması için taze olması gerekir. Balıklar Hangi Mevsimde Yenir adlı yazımıza ulaşabilirsiniz.

  • Fırında akya balığı pişirecekseniz, kekik ve defne yaprağı öneriyoruz.
  • Izgarada akya balığı pişirecekseniz, yapışmaması için, tuz, sıvıyağ, karabiber karışımına bulanmasını öneriyoruz.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın akya balığını çok fazla pişirmenizi önermiyoruz.

Doğru balığı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız; Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları yazımıza ulaşabilirsiniz. Haftada en az 2 kez tüketilmesi gereken balığı tüketmeyi unutmayın. Sağlıklı kalın…

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.