Lagos Balığı Nasıl Pişirilir?

05.02.2021
2.788
Lagos Balığı Nasıl Pişirilir?

Lagos Balığı Nasıl Pişirilir?, Lagos balığı, Serranidae familyasından gelmektedir. 60-130 santimetre boyunda, 30-50 kilogram ağırlığına ulaşabilen bir balıktır. Deniz yüzeyindeki taş, çakal bulunan bölgelerde yaşamayı sever. Fazla avlandığı için, nesli tehlike altındadır. Ekonomik değeri olan bir balıktır. Yaşadıkları yerlere sadık bir balıktır. Ağız bölümü turuncu, dişleri fırçayı andırmaktadır. Gövdesi kahverengi, koyu gri veya yeşile benzer renklerdedir. Kabukları sert olan bir balıktır. Pulları normalden kalın bir balıktır. 20 ila 220 metre derinliklerinde yaşar. Çok popüler bir balıktır, balıkçıların en sevdiği balıklardan diyebiliriz.

Lagos balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Lagos Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Lagos Balığı Nasıl Temizlenir?

Pullu ve büyük bir balık olmasından dolayı temizleme yöntemi oldukça farklıdır. Pullarını kazıtmanız gereken bir balıktır. Pullar temizlenmeden önce Lagosu ılık suda bekletmeniz pullarını daha kolay kazımanıza yardımcı olacaktır. Çene altından kuyruğuna doğru bir bıçak yardımıyla kesik atmalı, karnını yarmalısınız. İç organlarını çıkarttıktan sonra, hiçbir şekilde kan pıhtısı kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Derisi, pişirme yöntemine göre soyulan bir balıktır.

Lagos Balığı Nasıl Pişirilir?

Eylül ve Ağustos aylarında avlanmaktadır. Pişirme çeşitleri; kızartma, ızgara, buğulama, pilaki, kızartma, çorba, salata ve haşlamadır. Çok fazla pişirme yöntemi vardır diyebiliriz. Eğer içinizi ısıtmak istiyorsanız Lagos balığı çorbasını tüketmenizi öneririz. Bu kadar vitaminli ve lezzetli bir balığa kimse hayır diyemez bence.

Eğer fırında pişirecekseniz, çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Tuzlayıp 2 saat buzlukta bekletmeniz gerekir. zeytinyağı, karanfil, limon, nane ve kekikten oluşan sosu hazırlamanız gerekir. Sadece balığın değil sosunda bekletilmesi gereken süre 2 saattir. Buzluktan çıkardığınız balığı küçük parçalara böldükten sonra hazırladığınız sosu sürmeniz gerekmektedir. Defne yaprağı koyarak folyoya sarıp, sıkı bir şekilde kapatmanız gerekmektedir. Her fırında derecelendirme vb. şeyler değiştiği için sizlere herhangi bir fırın bilgisi verememekteyiz. Lagos balığını nasıl pişirmek isterseniz isteyin önemli olan sosun içerisinde kalmasıdır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.