Lambuka Balığı Nasıl Pişirilir?

05.02.2021
1.962
Lambuka Balığı Nasıl Pişirilir?

Lambuka Balığı Nasıl Pişirilir?, Genelde balıkçılar mahi-mahi, dorado olarak bilinmektedir. Asıl ismi ise lambukadır. Akdeniz’de balıkçılara kendini sıklıkla gösterir. Yaşamı boyunca 35 kilograma kadar büyüyebilir. Uzunluğu 150 santimetreye kadar uzayabilir. Suyun altında, yeşil, mavi iken yakalandığında yeşil ve mavinin yerine büyük bir siyahlık geçer. Tropikal bir balıktır. Kafası, oval ve geniştir. Genel olarak yunus balıklarına benzetilir bazı kişiler yunus balığı ismini takmıştır. Kuvvetli ve geniş bir ağzı vardır. Bu sayede kolaylıkla avlanır. Genelde, Akdeniz’de görülen bu balık, mevsimsel koşullardan dolayı, Ege’de de karşınıza çıkabilir. Eti oldukça lezzetlidir. A vitamini açısından çok zengindir. 100 gram lambuka balığında 1 gram yağ bulunur.

Lambuka balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Lambuka Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Lambuka Balığı Nasıl Pişirilir?

Lambuka balığı pişirmek istiyorsanız, en önemli adımlardan birisi olan temizleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tavada zeytinyağı ile fileto şeklinde pişirilebilir. Sert ve kalın derisini bıçak yardımıyla birbirinden ayırın. Fileto şeklinde kesin. Sonrasında eti marine etmek için, zeytinyağı ile pişirin. Zeytinyağı, sarımsak, tuz, karabiber ve defne yaprağı ile sosu hazırlayın. Lambuka balıklarınızı bu sosun içerisinde iki saat dinlendirin. Granit tava veya yanmayacak ve yapışmayacak tava ile arkalı önlü pişirmelisiniz. İsteğe göre salatayla birlikte servis edilebilir.

Eğer lambuka balığını fırında pişirecekseniz, zencefil, karabiber, kırmızı toz biber, tuz , mercanköşk ile sosunuzu hazırlayın. Balığı yağlayın. Pişirme kağıdı serili tepsiye balıkları yerleştirin. İsteğe göre soğanları halka halka doğrayıp balıkların üzerine yerleştirebilirsiniz. Limon suyu gezdirdikten sonra, 25 dakika boyunca 200 derecede pişirin. Her fırın farklılık gösterebilir o yüzden kontrol altında pişirilmesi önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.