Latte Nasıl Yapılır?

09.06.2021
786
Latte Nasıl Yapılır?

Latte Nasıl Yapılır?, Latte, İtalyanca’da süt anlamına gelmektedir ve hazırlanışında Espressonun üzerine süt köpürtme tekniği ile elde edilmiş süt ile hazırlanır. Avrupa mutfağının bir parçası olmasıyla popülerlik kazanan bu kahvenin geçmişi 17. Yüzyıl’a dayanmaktadır. Günümüzde tercih edilen Latte, İskandinavya ve Amerika’da 20. Yüzyılın ikinci yarısında ticari amaçlı yapılmıştır.

Latte Nasıl Yapılır?

Lattenin, İtalyanlar tarafından sabahları evde yapılan versiyonunda bu sebepten ötürü yalnızca sütlü kahve adıyla anılır. Bu kahve çaydanlığa benzer şekilde klasik kahve potlarında hazırlanmaktadır. Günümüzde tüketilen Latte ise Latte makinesinde hazırlanmaktadır. Kahvenin oranı %70 buharlanmış soğuk süt, %20 kahve ve %10 sıcak süt olaraktır. Damak zevkine göre içerisine vişne karamel benzeri şuruplar ilave edilmektedir.

Lattenin Püf Noktası Nedir?

Latte, Mocha ve Cappucino benzeri kahvelere benzer olacak şekilde Espresso ve Süt bazlı bir içecektir. Ancak, Latteyi bu içeceklerden ayıran özelliği hazırlanma aşamasında sütün ısıtılma tekniğidir. Latte için hazırlanan süt buhar çubuğu yardımı ile döndürülerek ısıtılmakta ve 70 dereceye ulaşan kahve hazırlanma aşamasında kullanılan kabın tabanına vurulmaktadır. Kusursuz dengeyi sağlamak için bu aşama önem arz etmektedir. Bu sayede servis aşamasında kahve ve köpüğü ayrılmamaktadır. İnce ve uzun latte bardağıyla servis edilen bu içeceğin şeker oranı, kişinin damak zevkine kalmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.