Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

26.01.2021
579
Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?, İç ferahlatan kokusuyla insanı adeta büyüleyen lavanta çayı, ruhen ve bedenen insanı dinlendiren bir özelliğe sahip. Kökeni Akdeniz olan bu enfes bitki, gerek güzel kokusu gerek güzel görüntüsü ile insanı adeta cezbediyor. Demlenerek de tüketilebilen lavantanın çayı ne gibi faydaları sahiptir, nasıl tüketilmelidir, yan etkileri var mıdır gelin yakından bakalım.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır

Çayınızı hazırlamak için ilk olarak bir su bardağı kadar içme suyunu kaynatın, sonrasına kaynamış olan suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı lavanta yağı ilave edin. Ocağın altını kıstıktan sonra, 6 dakika kadar lavanta çayınızın demlenmesini bekleyin. Demlenmiş olan lavanta çayı ılık bir şekilde iken süzüldükten sonra tüketilebilir.

Peki Lavanta Çayı Nasıl Tüketilmeli

Lavanta çayınızı aç karnına veya akşam yemeğinden minimum 2 saat kadar sonra tüketmenizi tavsiye ederiz. Vücudunuzda sağlayacak faydaların tesirini arttırmak için rafine şeker gibi gıdalarla tatlandırmadan içmenizi  öneriyoruz.  Zaten aromatik tadı ile herhangi bir tatlandırıcı ihtiyaç duymadan keyifle tüketebileceğiniz bir çay. Lavanta çayı bazı durumlarda tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Bu düzenli kullanım süreci ise 15 Günün üzerine çıkmamalı, bu sürenin ardından kesinlikle tüketimine ara verilmelidir.

Lavanta çayının faydaları nelerdir?

 • Sinirlerin yetişmesini ve romatizma kaynaklı ağrıların giderilmesini sağlayan lavanta çayı, öte yandan uyku sorunu yaşayan kişilere de tüketilmesi önerilen bir çaydır.
 • Mental hastalıklara karşı melisa çayına benzer özellikler gösteren lavanta çayı, depresyon gibi psikolojik bozuklukların semptomlarını hafifletecek bilecek bir etkiye sahiptir.
 • Şiddetli baş ağrılarına yol açan migrenin tedavisine yardımcıdır. Sinir sistemini güçlendiren lavanta tansiyonu da dengeler.
 • Mide ve bağırsakta baş gösteren sindirim sistemi bozukluklarına karşı iyileştirici  ve destekleyicidir.
 •  Lavanta çayı, iştah açmada da etkili bir  içecektir.
 • Regl döneminde yaşanan kramp ve  ağrıların azaltılmasında yardımcı olabilir.
 • Saç üzerinde de kullanılabilen lavanta çayı, temiz saç üzerine uygulandığında saç köklerindeki kan sirkülasyonunu hızlandırır, saçlara canlı bir görünüm kazandırır.

Lavanta Çayının Yan Etkileri

 • Faydalarının yanı sıra, fazla lavanta çayı tüketmenin bazı yan etkileri de mevcuttur. Kontrol altında ve bir uzmana danışarak lavanta çayının tüketmenizi tavsiye ederiz. İşte lavanta çayının yan etkileri:
 • Hassas bünyeye sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olan lavanta çayı, özellikle aşırı miktarda tüketilirse titreme,  kusma, baş dönmesi gibi semptomlara neden olur.
 • Aynı zamanda iştah açıcı bir özelliğe sahip olmasından dolayı, kilo problemi yaşayanlar lavanta çayını kontrollü bir şekilde tüketmelidir.
 • Hamilelik ve lohusalık  döneminde olan kadınların tüketimine uygun olan bir çay değildir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.