Levrek Balığı Nasıl Pişirilir?

05.02.2021
1.280
Levrek Balığı Nasıl Pişirilir?

Levrek Balığı Nasıl Pişirilir?, Ilık ya da serin sularda bulabileceğiniz levrek balığı beyaz etlidir. Levreğin farklı çeşitleri bulunmaktadır, tatlı su levreği ve kaya levreği gibi isimlendirilmiştir. Fakat çiftliklerde yetişen levreklere çiftlik levreği denmektedir. En lezzetli levrekler deniz levrekleri olarak bilinmektedir. Çoğu sofrada levreğin özel bir yeri vardır. Eğer levreği nasıl pişirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız dert etmeyin. Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Az yağlı ve dolgun bir yapısı vardır. Hem çocukların hem yetişkinlerin sıklıkla tükettiği bir balıktır. Aşırıya kaçmadan ve düzenli bir şekilde tükettiğinizde birçok faydası vardır. Eğer levreği mevsiminde tüketirseniz tadına doyamayacağınız bir lezzet olarak aklınıza kalacaktır. Her balığı mevsiminde tüketmenizi önermekteyiz.

Levrek balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Levrek Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Levrek Nasıl Temizlenir?

  1. Küçük yüzgeçleri bulunan levrek balığının yüzgeçlerini ucundan tutun. Bir bıçak yardımıyla kökünden kesin..
  2. Keskin tarafı ile balığın kuyruk kısmından kafa kısmına kadar pulları kazıyın. İki kısma da aynı işlemi uygulayın.
  3. Pullarını tamamen temizlediğiniz levreği siz yine de suyun altında iyi bir şekilde yıkayın.
  4. Balığı keseceğiniz bir yere yatırın, karnının alt kısmından başına kadar bir kesik atın.
  5. İç organlarını tamamen temizlediğinizden emin olun. Balığın içerisini de su ile temizleyin.
  6. Balığın kafasını, bıçağa eğim vererek ayırın. Balığı kağıt havlu veya temiz bir bez yardımı ile kuyruk kısmından kemiği hissederek boydan boya kesin. Diğer kısma da aynı işlemi yapmayı unutmayın.
  7. Levreğin içindeki, karın kısmında bulunan kullanılmayan bölümleri temizleyin.
  8. Balığın derisi için bir bıçak yardımıyla kesik atın. Bir elinizde deri ve et arasına yerleştirdiğiniz bıçak, diğer elinizde ise tuttuğunuz deri ile hafif bir şekilde, bıçağa eğim vererek et ve deriyi ayırın.
  9. Kalan kılçıkları cımbız yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Levrek Balığı Nasıl Pişirilir?

Levreği herkes farklı şekilde pişirir diyebiliriz. Çünkü herkes damak zevkine göre pişirme yöntemleri uyguluyor. Eğer isterseniz fırında pişirebileceğiniz gibi, ızgara veya tavada pişirme yöntemleri de tercih edilebilir. Her pişirme yöntemine uygundur diyebiliriz. İçerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Eğer besin değerinin düşmemesini istiyorsanız tavada pişirmenizi önermeyiz. Tavada pişirme yöntemi çoğu besinin özellikle balıkların besin değerini düşürür belki yok eder. Zeytinyağı, soğan, limon suyu, elma sirkesi ve hardal gibi malzemeler ile levrek marine edilerek hazırlanabilir. Kiremitte pişirmek denenebilecek bir pişirme yöntemidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.