Levrek Balığının Faydaları ve Zararları

05.02.2021
1.202
Levrek Balığının Faydaları ve Zararları

Levrek Balığının Faydaları ve Zararları, Ortalama olarak 40-60 santimetre boylarında olan levrek balığının 1 metre uzunlukta olduğu da görülmüştür. Yavru levrek balıkları sürü halinde gezerken, yetişkin levrek balıkları yalnız yaşamaktadır. Yaşam alanı olarak karanlık ve kuytu alanları seçer. Batıklarda ve kayalıkları yuva alanı olarak seçer. Benekli ve bayağı olarak iki tip levrek bulunur. Benekli levrekler Akdeniz ve Güney Ege’de görünmektedir. Bayağı levrekleri ise bütün denizlerde bulabilirsiniz. Çipura ve levrek balıklarına ülkemizin en lezzetli balıkları diyebiliriz. Eti dolgun ve yağsızdır. Ekonomik değeri yüksektir. Yavru levrek balıkları kurtçuklar, karides ve yengeçlerle beslenir. Akdeniz, Marmara ve Ege Denizlerinde nisan ve mayıs aylarında ürerken, Karadeniz’de ocak ve mart aylarında üremektedir. Üreme dönemine giren bir levrek balığı, normal bir levrek balığına göre daha lezzetsizdir.

Levrek balığını nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız. Buradan, “Levrek balığı nasıl pişirilir?” öğrenebilirsiniz.

Levrek Balığının Faydaları ve Zararları

Vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. Bu yüzden tüketilebilir bir balıktır. İhtiyaç duyulan fakat üretilemeyen yağ asitlerini, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini levrek tüketerek sağlayabilirsiniz. İçerisinde bulunan mineraller; selenyum, magnezyum, kalsiyum, potasyum, iyot, çinko ve demir minerallerini barındırırken fosforu da barındırmaktadır. B12, B6, B5, B3, B2, B1 vitaminlerini E, D, A vitaminlerinin de kaynağıdır. Kış hastalıklarına karşı düzenli bir şekilde tüketilmesini önermekteyiz.

Levrek balığının sindirimi kolaydır. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelirken, göz sağlığına da fayda sağlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.