Limon Yağının Faydaları ve Zararları

11.02.2021
615
Limon Yağının Faydaları ve Zararları

Limon Yağının Faydaları ve Zararları, Olgunlaşmayan limon kabuklarından soğuk pres yöntemiyle elde edilmektedir. C vitamini içermekte ve aromatik bir yağ türü olmaktadır. Limon yağı çok fazla yerde kullanılabiliyor yani kullanım alanı geniş bir yağ olarak tanımlanmaktadır. Limon yağının rengi sarı tonlarındadır. Limon yağı şu yağlarla karıştırarak kullanılabilmektedir, aspir yağı, Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı ve yasemin yağı gibi yağlarla karıştırarak kullanabilmektesiniz. Haydi bakalım bu yağın faydaları nedir, zararları nedir?

Limon Yağı Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Limon Yağının Faydaları ve Zararları

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Çaya birkaç damla limon yağı damlatılırsa boğaz ağrısının gitmesine yardımcı olacaktır.
 • Özellikler kış mevsiminde artan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan dolayı meydana gelen nefes darlığı ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların hafifletilmesinde yardımcıdır. Özellikle burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, limon yağı koklanması nefes almanızı rahatlatabilir. Limon yağını su ile seyrelttikten sonra, göğüs bölgenize masaj yoluyla uygulamanız öksürük ve göğüste daralma gibi rahatsızlıkları hafifletebilir.
 • Çayınıza damlatacağınız birkaç damla limon yağı boğaz ağrısının giderilmesinde etkili olabilmektedir.
 • Sindirim sistemi üzerinde de rahatlatıcı bir etkisi vardır. Hazımsızlık gibi rahatsızlık yaşadığınız durumlarda suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla limon yağı kişiyi rahatlatacaktır.
 • Yarım bardak kadar ılık su ile beraber karıştırılan birkaç damla limon yağı gargara olarak kullanılabilmektedir. Ağız kokusunun önüne geçen bu uygulama, düzenli bir şekilde kullanıldığında dişlerin beyazlamasında da etkilidir. Ağız içinde bulunan bakteri oluşumunu azaltan limon yağını haftada bir defa diş fırçanıza bir damla damlatarak kullanabilirsiniz.
 • Özellikle böcek ısırığı veya böcek sokması gibi durumlarda iritasyon meydana gelen bölgeye limon yağı uygulamak yaranın enfeksiyon kapmasını önleyecek ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Tırnak sağlığı problemlerinden birisi olan, tırnak mantarı probleminin tedavisinde tercih edilebilmektedir.
 • Kullanım alanı oldukça geniş olan limon yağını temizlikte de kullanabilirsiniz. Etiket benzeri yapışkan materyallerden dolayı oluşan yapışkan izinin temizlenmesinde kullanılmaktadır. Yüzeylerde meydana gelen lekeleri temizlemek için boş bir sprey şişesine su ile beraber ilave edip kullanabilirsiniz.
 • Kendine has ve aromatik bir kokusu olan limon yağını evinizin havasını değiştirmesi için kullanabilirsiniz. Limon yağı damlatılan bir pamuğu elektrik süpürgenizin içine yerleştirebilirsiniz. Buzdolabı içerisinde meydana gelen kötü kokulara karşı da aynı yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin olan limon yağı akne ve sivilce gibi cilt problemlerinde de etkilidir.
 • Limon yağı cilt üzerinde uygulandığı bölgede kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu yağ selülit oluşumunun da azalmasını sağlamaktadır.

Limon Yağının Zararları Nelerdir?

 • Limon yağının asit oranı yüksektir. Bu nedenden ötürü özellikle cilde uygulandığında su ile inceltilmez ise tahrişe sebep olabilir. Yine aynı sebepten dolayı göz çevresi ve yüz gibi cildin hassas olduğu alanlarda direkt olarak kullanılması tavsiye edilmez.
 • Yukarda bahsettiğimiz nedenden ötürü bebekler üzerinde ve hamilelik dönemindeki kadınlar tarafından kullanımını önermemekteyiz. Aynı zamanda bu yağı cildinize uyguladıktan sonra direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız. Eğer bu duruma dikkat etmezseniz cilt lekeleri saç üzerinde uygulanması sonucu saç renginin aşırı açılması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.