Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

14.06.2021
1.022
Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Lor Peyniri Nasıl Yapılır?, Lor peyniri, peynir altı suyunun kaynayıp pıhtılaşması sonucu üretilen bir peynirdir. Yumuşacık bir kıvamı olan lor peyniri marketlerde hazır olarak bulunabileceği gibi evde de kolaylıkla üretilebilmektedir. Ülkemizin her ilinde sevilen ve bilinen lor peyniri, mutfakta sıkça tercih edilen peynirlerden birisidir. Lor peyniri yöreden yöreye farklılık gösteren isimlerle anılmaktadır. Kısa bir raf ömrüne sahip olan bu peynir. Tuzlu veya tuzsuz olan çeşitleriyle bilinmektedir. Bilinen isimleri arasında Erzurum Loru, Antalya Loru, Trakya Loru, Kars Loru yer almaktadır.

Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Geleneksel yöntemlere başvurularak üretilen lor peynirinde sütün kaynatılıp pıhtılaşması yöntemi kullanılır. Ocak üzerinde kaynamaya bırakılan sütün içerisinde limon eklenerek pıhtılaşma elde edilir. Bu parçalar sütün içerisinden ayrılıp toplanır ve soğuduktan sonra bir gece boyunca süzülme işlemine tabi tutulur. Bu süzme işleminden sonra lor peyniri afiyetle tüketilmeye hazırdır. Fabrikalarda üretimi yapılan lor peynirinden tek farkı geleneksel yöntemde süt kullanılmaktayken fabrikasyon işlemlerinde peynir altı suyu kullanılmaktadır. Fabrikalarda en çok kaşar peyniri yapılırken ortaya çıkan peynir altı suyu tercih edilmektedir.

Lor Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Lor peyniri, genel olarak poğaça, börek, gözleme benzeri hamur işlerinin içerisinde kullanılır. Lor tatlısı, Trakya yöresine özgüdür ve adından da anlaşılacağı gibi içerisinde lor peyniri kullanılır. İçerisinde nişasta, süt ve lor peyniri barındırmaktadır. Bu peynir, yağsız ve tuzsuz oluşuyla hem tuzlu hem tatlılarda kullanılabilmektedir. En çok böreklerinin içerisinde yer almaktadır ve taze salataları da süslemektedir. Türkiye’nin birçok bölgesinde farklı tariflerde, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Makarnaların üzerinde veya yanında da tercih edilebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.