Lüfer Balığı Nasıl Pişirilir?

05.02.2021
1.394
Lüfer Balığı Nasıl Pişirilir?

Lüfer Balığı Nasıl Pişirilir?, Tropikal ve ılıman denizlerde yaşamaktadır. Türkiye’de kıyı bölgelerinde bulabilirsiniz. Yeşil pullu sırtı ve yassı bir gövdesi vardır. Çok yırtıcı bir balıktır. Kendinden büyük balıklara kafa tutabilir. 115cm ye kadar uzayabilir. 10 kilograma kadar ulaşabilir. Yassı ve uzun bir gövdesi vardır. Pomatomidae familyasına aittir. Pomatomidae familyasının sinirli ve en değerli balıklarındandır. Denizlerin kabadayısı diyebiliriz lüfer balığı için. Büyüklük bakımından diğer balıklara göre dördüncü sıradadır.

Lüfer balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Lüfer Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Lüfer Balığı Nasıl Temizlenir?

Yıkadığınız lüfer balıklarının, kuyruk kısmından, baş kısmına kadar bıçak yardımıyla pulları kazınmalıdır. Ardından iç organlarının temizlenmesi gerekir. Bütün bu aşamalardan sonra balıkları iyice yıkanmalı ve bıçak yardımıyla yan taraflarına çentik atılmalıdır. İsteğe göre karın bölümüne tuz ve karabiber sürülmektedir.

Lüfer Balığı Nasıl Pişirilir?

Beyaz etli ve dolgun balıktır. Eti oldukça lezzetlidir. Buğulama ve fırınlama yöntemi oldukça tercih edilir. Ayrıca fileto olarak kiremitte pişirilebilir. Lüfer balığını kızartmayı önermeyiz çünkü besin değerlerini düşürür veya hiç besin değeri kalmaz. Farklı boyutlarda olan lüfer balıkları için şu şekilde pişirilmeler yapılabilir: Tuzlama, köfte, salata ve haşlama olarak tüketilebilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.