Lüfer Balığının Faydaları Nelerdir?

05.02.2021
1.136
Lüfer Balığının Faydaları Nelerdir?

Lüfer Balığının Faydaları Nelerdir?, Lüfer balığı, Pomatomidae familyasından gelmektedir. Ilıman ve tropik denizlerde yaşayan lezzetli bir balıktır. Akdeniz, Karadeniz ve Marmara’da oldukça fazla bulunmaktadır. Kendinden büyük balıklara saldıracak kadar özgüvenlidir. Göçmen bir balıktır. 100 santimetreye kadar ulaşabilen boyu, 10 kilograma kadar ulaşabilecek bir ağırlığı vardır. 15 yıl kadar yaşayabilir. Uzun bir vücudu vardır fakat yandan yassıdır. Yan çizgisinde yüzlerce pulu vardır. Karnı beyaz, sırtı mavi ve yeşildir. Lüfer balığının yavruları mikroorganizmalarla beslenir. Yetişkin lüfer balıkları, zargana, uskumru, sardalya, izmarit, istavrit gibi balıklarla beslenir. Hamsi ile de beslenebilmektedirler. Yağlı bir eti vardır. Oldukça lezzetli bir balıktır. Ekonomik değeri diğer balıkların üzerindedir diyebiliriz. Boylarına göre çeşitleri değişmektedir.

50 cm’den büyük olanlara sırtıkara, 50cmye kadar boyu olan lüfer balıklarına kofona, 30 cm’ye kadar boyu olanlara lüfer, 25 cm’ye boyu olanlara, sarıkanat, 18cmye kadar boyu olanlara ise çinekop diyebiliriz.

Lüfer balığını nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız. Buradan, “Lüfer balığı nasıl pişirilir?” öğrenebilirsiniz.

Lüfer Balığının Faydaları Nelerdir?

B12 vitamin kaynağıdır. Enerji üretmede etkili bir balıktır. Selenyum antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede hücreleri korur. Lüfer balığında selenyum bol miktarda bulunmaktadır. Magnezyum sayesinde kalp ritminin düzenlenmesine faydası bulunur. Omega-3, Omega-6 yağ asitleri bulunur. Lüfer balığında bulunan mineraller şu şekildedir; fosfor, çinko, potasyum, bakır ve sodyum bulunmaktadır. Lüfer balığı yorgunluk ve halsizliğe iyi gelirken, kalp sağlığı açısından, tüketilmesi büyük önem taşır. Çocukların tüketilmesi tavsiye edilen bu balık, kemik ve göz sağlığı açısından çok faydalıdır. Cildin korunmasında ve sindirim sisteminin korunmasında etkilidir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.