Lungo Nasıl Hazırlanır?

09.06.2021
715
Lungo Nasıl Hazırlanır?

Lungo Nasıl Hazırlanır?, Oldukça yoğun bir kıvama sahip olan Lungo, Espressonun yumuşatılmış hali ancak tat olarak Espressoya kıyasla daha sert olan bir içecektir. Bu kahve özel oranlarla hazırlanır. Oldukça popüler bir kahvedir.

Lungo Nasıl Hazırlanır?

Lungo, Espressonun 1,5-2 katı kadar daha yoğun bir aromaya sahiptir. Ana maddesi Espresso olan bu içecek, Espresso ile aynı kahve makinelerinde hazırlanır. Bilinen Espresso da 17-31 saniye arasında, 16-31 ml hacim tercih edilir. Ancak, Lungoyu farklı kılan şey iki kat daha fazla miktarda su kullanılıyor olmasıdır. Bu oranın yanı sıra Lungo yapılırken hacim ve zaman oldukça kritiktir. Bu kahveyi hazırlarken hacim 50-60 mililitre iken süre 1 dakikadır. Espressodan farklı olarak Lungo, filtre kahve çekirdeği ile de hazırlanabilmektedir. Kahve miktarı aynı tutulacak şekilde yarı otomatik kahve makineleri ile hazırlanabilecek bir içecektir.

Lungo Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu içeceği hazırlarken dikkat etmeniz gereken en kırılgan nokta, hazırlama süresiyle beraber kahve ve su oranıdır. Bu oran Lungoyu, Klasik Espresso ve diğer kahvelerden ayıran en önemli özelliğidir. Bu kahveyi hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer husus ise makineye eklenen kahvenin güzelce sıkıştırılmış olmasıdır. Yeterince sıkıştırılmayan kahve ile içeceğin aroması ve kıvamı maalesef tutmayacaktır. Bu işlemlerin yanı sıra Lungoyu servis edeceğiniz fincanın öncesinde su veya buhar yardımıyla ısıtılmasıdır. Eski bir İtalyan geleneği olan fincanın önceden ısıtılması, kahvenin tüketim esnasında aromasını korumasını sağlamaktadır.

Lungo Nasıl Servis Edilir?

Bu kahveyi hazırlarken 100 veya 70 mililitrelik Espresso fincanları tercih edilmektedir. Genellikle porselen olarak tercih edilse de son yıllarda popülerlik kazanan çift cam espresso bardakları da tercih edilebilmektedir. Daha çok sunum için tercih edilen cam bardaklar sayesinde kahvenin kreması güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Fincan seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise fincanın kalın olmasıdır. Bu kahvenin kremasının korunması ve kahve içilirken aromasının kaybetmemesi için bu şekilde tercih edilmelidir. Son olarak Lungo diğer kahveler gibi herhangi bir süsleme gerektirmemektedir. Özel olarak seçilen fincanında sade bir şekilde servis edilmesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.