Macadamia Yağı Nelerde Kullanılır?

11.02.2021
631
Macadamia Yağı Nelerde Kullanılır?

Macadamia Yağı Nelerde Kullanılır?, Fındığından elde edilen bir yağdır. Genel olarak cadı fındığı olarak bilinir. Yağı da doğal olarak cadı fındığı yağı olarak bilinmektedir. İnsan vücudunda bulunan yağlara benzer yapıdadır. Palmitoleik asit içermesi sayesinde ileri yaşlarda kaybedilmeye başlayan palmitoleik asit, bu yağ sayesinde tekrardan elde edilmektedir. 100 gram macadamia yağı 650-700 kcal olmaktadır. Bu yüzden kullanırken dikkat edilmesi önerilmektedir. Omega-3, Omega-6 ve Omega-7 içermektedir. Antioksidan özelliği ve E vitamini içermektedir. Kehribar rengine sahip, tat olarak fındık tadını anımsatan bir yağdır.

Macadamia Yağının Faydaları Nelerdir? merak ediyorsanız buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Macadamia Yağı Nelerde Kullanılır?

Cilde ve saça oldukça faydalı olan bu yağı bakalım nerelerde, nasıl kullanıyoruz;

Macadamia Yağının Saç İçin Kullanımı

  • Kuru saçların, baştan sona kadar yayılacak şekilde ovarak Macadamia yağı sürülmektedir.
  • Yağlanmış saç tutamı isteğe göre, topuz yapılabilmekte, örülebilmekte ve plastik kep kullaınlıp kapatılabilmektedir.
  • 30 dakika beklenilen yağlanmış saç, şampuanla yıkanarak temizlenmektedir.
  • İşlem sonlandığı için saçınızı kurutabilirsiniz.

Macadamia Yağının Cilt İçin Kullanımı

Cilde uygulanışı, saça göre oldukça kolay. Çok fazla yöntem ile cilde uygulayabilirsiniz. Sizlere aşağıda 3 yöntem ile cildinize nasıl uygulayabileceğinizi gösteriyoruz;

  1. Tek başına kullanılabilen macadamia yağı, 4-5 damla uyumadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Uyandığınızda su ile durulamalısınız.
  2. 20 ml macadamia yağına, 2 tatlı kaşığı kil eklenip, karıştırılıp kıvam yakalandıktan sonra cilde uygun hale gelecektir. Yüzünüzde 10 dakika bekletilen macadamia yağı yeterli olacaktır. Ilık su ile yüzünüzü yıkamalısınız.
  3. 1’er ölçü kayısı çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı, macadamia yağı ile 2 ölçü badem yağı ve birkaç damla jojoba ve havuç yağı ile karıştırıp. Etkili vücut yağı elde edilebilir. Cilde uygulandığında bir gece bekletip sonra durulayabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.