Mahlebin Faydaları Nelerdir?

06.06.2021
747
Mahlebin Faydaları Nelerdir?

Mahlebin Faydaları Nelerdir?, Mahlep, kiraz meyvesinin yabani bir türü olarak bilinmektedir ve iki farklı çeşide sahiptir. Beyaz ve siyah olmak üzere yetişen mahlebin siyahı alkol üretiminde kullanılırken beyazı farklı yiyeceklerin içerisinde aroma verici olarak kullanılmaktadır. İsminin anlamı, Arapçada “Tatlı kokulu” anlamına gelmektedir. Mahlep ağacı eskiden Anadolu’nun, kuzey sahil kesimlerinde yetişmekteyken, günümüzde daha çok iç kesimlerde yetiştirildiği görülmektedir. Mahlep, taş kirazı, meltem, pis ağacı, kokulu kiraz, endirez gibi isimlerle de bilinmekte olan bir ağaçtır. Mahlep ağacı gülgiller familyasından gelmektedir ve bu ağacın olgun meyvelerinden üretilen mahlep, market ve aktarlarda çekirdek şeklinde veya toz şeklinde bulunabilmektedir.

Mahlebin Faydaları Nelerdir?

  • Yenibahar bitkisine benzer bir şekilde böbreklerde meydana gelen sancılara iyi gelindiği söylenen bir bitkidir.
  • İlaç şeklinde hazırlanmış olan mahlep astım nöbetleri, karaciğer hastalıkları ve nefes darlığına karşı tüketilmektedir.
  • Mahlep çekirdeği bağışıklığı güçlendirici özelliği olduğuna inanılan bir besindir. Şeker hastalığının tedavisinde tüketilen mahlep, az nişasta oranına sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir.
  • Kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışmanızı tavsiye etmek ile beraber iki çay kaşığı kadar mahlep tozu, suyla karıştırılıp aç karnına içildiğinde kan şekerini düşürdüğü düşünülmektedir.
  • Vücudu hastalıklara karşı koruyan mahlep, bal ile beraber tüketildiğinde kilo almak için yardımcıdır.
  • Bağırsak iltihaplara karşı iyileştirici özelliği bulunan mahlep balgam sökücü olarak kullanılmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.