Margarinin Zararları Nelerdir?

11.02.2021
816
Margarinin Zararları Nelerdir?

Margarinin Zararları Nelerdir?, Soya ve pamuk yağı gibi her ülkede bulunan yağlardan üretilen margarin, Rumcada inci anlamına gelip, margarondan türemiş bugünümüze kadar gelmiştir. %80 kadar yağ oranı ile birlikte, yağı alınmış süt, tuz ve A vitamininden oluşmaktadır. Tereyağına eşit kalori değeri bulunmaktadır. Margarinin dört farklı çeşidi vardır;  sıvılaştırılmış margarin, kahvaltılık margarin, yemeklik margarin, hamur işlerinde kullanıldığımız margarin gibi.

Margarin Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Margarinin Zararları Nelerdir?

  • Yıllardır yemeklere kattığı tat ile mutfaklarda tat konusunda değeri bilinen bir yağdır. Peki bu margarinin zararları var mıdır?, Margarinin zararları nedir, margarin neden zararlı? gibi bir soru işaretlerini bu yazımızda gidereceğiz.
  • Zararlı olmasının tek sebebi üretim sürecinde olduğu görülmektedir. Hammaddesi olan yağlar bitkisel olmaktadır. Fakat üretim sürecinin yapay, sentetik olması kalp rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.
  • Kolesterol oranını yükseltmektedir. Doğum yapmış olan annelerin sütünü azalttığı görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı margarin tüketirken bunları göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Peki margarin yerine ne kullanabiliriz? sorusuna ise,

  • Alternatif olarak tereyağı kullanılabilmektedir. Tereyağı hayvansal kökenli iken margarin bitkisel kökenli bir yağdır. Lezzet ve aroma farkı olabilir fakat ihtiyacınızı giderebilecek yağlar arasında tereyağı bulunmaktadır. Genel anlamla istenen tokluğu karşılayabilmektedir.
  • Bir diğer alternatif olan sıvıyağ kullanılması önerilmemektedir. Hamur işi tariflerinde istenilen tokluk sıvıyağ ile sağlanamamaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.