Mascarpone Peyniri Nasıl Yapılır?

14.06.2021
1.425
Mascarpone Peyniri Nasıl Yapılır?

Mascarpone Peyniri Nasıl Yapılır?, Mascarpone, anavatanı İtalya olan ve kremamsı yapısı ile gönüllere taht kurmuş olan popüler bir peynir çeşididir. İnek sütünden üretilmesinin yanı sıra bu peynirin neredeyse %60’ı yağdan ibarettir. Hazırlanma aşamasında yüksek sıcaklıklara ulaştırılan süt kreması asetik asit veya sitrik asit ile birleştirilir. Mascarpone peyniri kıvam olarak koyu, kremayı andıran yapısıyla popülerdir. Hafif sarıya çalan bir rengi vardır. Yumuşacık kıvamı sayesinde içine eklendiği yemeklere kaymaksı aroma sağlamaktadır. Taze tüketilmesi önemli olan bu peynir özel bir şekilde ambalajlanarak satılır. Mascarpone peyniri tam 16. Yüzyıldan itibaren Avrupa mutfağında tercih edilmektedir. Ülkemizde ise fiyatı oldukça uçuk olan bu peynir çeşidi ev yemeklerinde çok tercih edilmez genellikle çeşitli restoranlarda servis edilir.

Mascarpone Peyniri Nasıl Yapılır?

Evde hazırlanması oldukça kolay olan bu peyniri süt kreması ve limonla hazırlamanız mümkündür. Tencerenin içerisine aldığımız süt kremasını öncellikle belirli bir dereceye kadar ısıtmalısınız ve sonrasında içerisine limon suyu ilave edip soğumak üzere ayırmalısınız. Soğumuş olan peynirin kıvamını alabilmesi için buzdolabında bir süre beklemesi gerekmektedir. Sertleşmiş olan peynir tülbentin içerisine konulur ve sonrasında süzgecin içerisine bırakılır. Bu aşamanın ardından tekrardan buzdolabına atılır. Suyu süzülmüş olan mascarpone peynirini özellikle tatlı yapımında tercih edebilirsiniz. Bu peynir tuzsuz olduğundan ötürü en fazla 4 gün boyunca muhafaza edilebilir.

Mascarpone Peyniri Nasıl Kullanılır?

Kendine has bir lezzeti ve kıvamı bulunan mascarpone peyniri tatlılara ilave edilerek tüketilmesiyle meşhurdur. Başta tiramusu olmak üzere çeşitli tatlılarda bulunur. İtalya’da yapılmakta olan tiramusunun içerisinde sadece mascarpone peyniri bulunmaktadır. Aynı zamanda vişneli veya kurabiyeli cheesecake’in içerisine de ilave edilebilmektedir. Bunun yanı sıra krema amaçlı olarak cupcake’in üzerini süsleyebilmektedir. Mascarpone peyniri truffle yapımında tercih edilen bir peynirdir. Beyaz çikolatayla hazırlanan mascarpone pastasının arasına krema amaçlı sürülür. Bunların haricinde özellikle İtalya’da, mascarpone peyniri likör, meyvelerin yanında yenmektedir. Ara öğün ve kahvaltılarda da kullanılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.